انواع مختلف روغن ترمز خودرو!
انواع مختلف روغن ترمز خودرو!

سه نوع اصلی روغن ترمز که امروزه موجود هستند، عبارتند از DOT3،DOT4، DOT5 .. روغن های DOT3 و DOT4 بر پایه گلیکول و روغن DOT5 بر پایه سیلیکون می باشد. تفاوت اصلی بین این روغن ترمزها این است که DOT3 و DOT4 آب جذب می کنند، ولی DOT5 نه.. با فروشگاه لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید تا با انواع روغن ترمز خودرو! را بشناسید.

 

یکی از مهمترین ویژگی های روغن ترمز نقطه جوش آن است. سیستم های هیدرولیکی برای انتقال نیرو به یک سیال تراکم ناپذیر نیاز دارند. به طور کلی مایعات غیر قابل تراکم و گازها قابل تراکم می باشند. اگر روغن ترمز بجوشد(به گاز تبدیل شود) ، قابلیت انتقال نیروی خود را از دست می دهد. این موجب می شود ترمزها تا حدی یا به طور کامل از کار بیفتند. وقتی در سراشیبی رانندگی می کنید، و مجبور می شوید دائما پای خود را روی پدال ترمز فشار دهید، روغن ترمز به جوش می آید.

از آنجایی که یک روغن ترمز DOT3 یا DOT4 آب را به خود جذب می کند، نقطه جوش آن کاهش می یابد. میتواند آب را از هوا جذب کند، به همین دلیل است که نباید درب مخزن روغن ترمز خودرو را باز بگذارید. و دقیقا به همین دلیل است که باید درب کانتینر روغن ترمز را محکم ببندید.

روغن ترمز DOT5 آب را جذب نمی کند. این بدان معناست که نقطه جوش نسبتا پایدار خواهد ماند. و البته هر آبی که به سیستم ترمز ورود پیدا کند، باعث تشکیل حباب های آب می شود و این سیستم ترمز را دچار زنگ زدگی و خوردگی خواهد کرد.

دو نکته مهم دیگر درباره روغن ترمزها این است که DOT3 و DOT4 رنگ را میخورند، بنابراین مراقب باشید روی بدنه ماشین نریزد. همچنین هیچ یک از انواع روغن ترمز را نباید با یدکدیگر ترکیب کنید. ممکن اس با یکدیگر واکنش دهند و باعث پوسیدگی و زنگ زدگی سیستم ترمز خودرو شوند.

 

DOT3

انواع مختلف روغن ترمز خودرو!

روغن ترمزهای DOT3 بر پایه گلیکول و به رنگ کهربایی هستند. اینها دارای پایین ترین نقطه جوش خشک هستند. نقطه جوش DOT3 برابر با ۴۰۱ درجه فارنهایت می باشد. نقطه جوش خراب شدن آن برابر با ۲۸۴ درجه فارنهایت است. روغن DOT3 را باید هر چند سال یکبار به منظور حفظ اثر بخشی تعویض کرد.


DOT4

انواع مختلف روغن ترمز خودرو! سازندگان خودرو غربی بیشتر از روغن ترمز DOT4 استفاده می کنند. قیمت آن بیشتر از روغن ترمز DOT3 می باشد، چرا که معمولا در سالهای اول عملکرد بهتری دارند. نقطه جوش DOT4 برابر با ۴۶۶ درجه فارنهایت می باشد و نقطه جوش خراب شدن روغن ترمز معادل ۳۱۱ درجه فارنهایت است. این روغن که به رنگ آبی ست به دود دسته DOT4 ویسکوزیته پایین و DOT4 مسابقه ای تقسیم می شود.


DOT5

انواع مختلف روغن ترمز خودرو!

روغن ترمز DOT5 بر پایه سیلیکون و بنفش رنگ می باشد. قیمت روغن ترمز DOT5 نسبت به DOT4 بیشتر است. آیا میدانید پدال ترمز زیر پا چگونه باید باشد؟

این روغن در برخی خودروها باعث ایجاد حباب های هوا می شود و پدال ترمز زیر پای شما اسفنجی خواهد بود. نقطه جوش خشک این روغن DOT5 برابر با ۵۰۰ درجه فارنهایت است و نقطه جوش مرطوب برابر با ۳۵۶ درجه فارنهایت می باشد. این روغن نباید با سایر روغن ها ترکیب شود، چرا که واکنش شیمیایی خواهد داد و موجب پوسیدگی سیستم ترمز است.

اشتراک گذاری :