عیب یابی شمع گرمکن خودرو!
عیب یابی شمع گرمکن خودرو!

شمع گرمکن خودرو هوای داخل محفظه احتراق موتورهای دیزلی را گرم می کند. از این رو در هوای سرد ، سریعتر استارت می خورند. اگر خودروی شما به سختی استارت می خورد و یا شاهد خروج دود از اگزوز هستید، پس احتمالا یک یا چند شمع گرمکن خراب شده است. با فروشگاه لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید تا بدانید چگونه بدون کمک مکانیک به عیب یابی شمع گرمکن خودرو! بپردازید..

تست شمع گرمکن های موتور خودرو

عیب یابی شمع گرمکن خودرو!

 

۱-یک مولتی متر بردارید! مولتی متر برای تست جریان برق استفاده می شود. شما میتوانید با استفاده از دو سر قرمز (مثبت) و مشکی (منفی) مولتی متر جریان برق را تست کنید که در انتهای آن گیره های فلزی وجود دارد. اولین مقداری که توسط مولتی متر دریافت می کنید، چندان دقیق نیست چرا که جریان برق دچار نوسان می شود. این را هم بدانید که مولتی متر های آنالوک نسبت به نوع دیجیتال، دقت کمتری دارند.

۲-مولتی متر را روی اهم تنظیم کنید! تنظیم اهم با نماد نعل اسب وارونه نشان داده شده و دارای دو خط عمودی می باشد که دامنه اهم را نشان می دهد.

۳-میزان مقاومت مولتی متر را پیدا کنید! دو سر مولتی متر را به هم بزنید و نتیجه نمایش داده شده روی صفحه آن را ثبت کنید. مطمئن شوید که گیرها های فلزی با یکدیگر تماس داشته باشند. این عدد را از عدد شمع گرمکن کم کنید.

۴-ولتاژ باتری را تست کنید! مولتی متر را در حالت DC ولت قرار دهید. سر منفی مولتی متر را به ترمینال منفی باتری و مثبت را به مثبت وصل کنید. وقتی خودرو خاموش است، این عدد باید ۱۲٫۵ باشد و هنگامی که روشن است، نزدیک به ۱۳ باشد. اگر این طور نیست، باتری یا دینام خود رابررسی کنید. اگر ولتاژ آنها به میزان کافی نباشد، شمع کرمگن خودرو از کار می افتد.

۵-محل قرار گیری شمع گرمکن را پیدا کنید. با کمک دفترچه راهنمای وسیله نقلیه ، جای شمع گرمکن در خودرو را مشخص کنید. با توجه به نوع و مدل خودرو ، این مکان متغیر است.

۶-اتصالات شمع گرمکن را قطع کنید!معمولا یک  کاور روی شمع گرمکن ها وجود دارد. این کاور را کنار بزنید تا بتوانید مولتی متر را به گرمکن شمع ماشین وصل کنید.در صورتی که اتصالات هر گونه زنگ زدگی یا آلودگی دارند، تمیز کنید.

۷-سر منفی مولتی متر را به نقطه زمینی و سر مثبت را به بالای شمع گرمکن متصل کنید! از دفترچه راهنما کمک بگیرید تا نقطه زمینی موتور را به درستی تشخیص دهید.

۸-عدد مولتی متر را ارزیابی کنید! با توجه به دفترچه راهنمای خودرو، میزان مقاومت مولتی متر را از میزان مقاومت شمع گرمکن کم کنید. به طور مثال اگر مقاومت شمع گرمکن خودرو برابر با ۹ اهم باشد، و مولتی متر ۲ اهم، مقدار واقعی شمع برابر با ۷ اهم است. در صورتی که یکی از شمع گرمکن ها، میزان مقاومت بالاتری دارد ، ممکن است بر عملکرد خودروی شما تاثیر منفی بگذارد.

۹-شمع گرمکن ها را تعویض کنید! اگر یک یا چند شمع گرمکن خراب می باشد، بهتر است همه آنها را تعویض کنید.

اشتراک گذاری :