عواقب ریختن شکر در باک بنزین خودرو!
عواقب ریختن شکر در باک بنزین خودرو!

شکر شاید طعم دهنده خوبی باشد ولی برای خودرو نه!! گاهی برخی افراد برای شوخی! شکر داخل باک بنزین خود یا دیگری می ریزند. قطعا شکر یا هر ماده خارجی به خودروی شما آسیب می زند، ولی میزان آسیب به اندازه آن و زمان تشخیص آن توسط راننده بستگی دارد. اگر از وجود شکر در مخزن بنزین اطلاع نداشته باشید، و چندین بار ماشین را روشن کنید، احتمال آسیب خودرو افزایش می یابد. با پارت جنیون همراه شوید تا عواقب ریختن شکر در باک بنزین خودرو! را بدانید.

درباره باک بنزین در اتومبیل

حتما میدانید که سوخت در باک بنزین ذخیره می شود و برای روشن شدن خودرو استفاده می شود. پمپ داخل مخزن بنزین مسئول انتقال سوخت به سیستم تزریق سوخت یا کاربراتور خودرو می باشد. در اینجاست که هوا با سوخت ترکیب می شود، وارد موتور می شود،ماشین روشن می شود و حرکت می کند.

این مخزن بنزین معمولا از جنس فولاد، آلمینیوم یا پلی اتیلن با دانسیته بالا ( high density polyethylene )می باشد. باید بدانید که عناصر خارجی مثل آب یا بنزین در یک موتور دیزلی میتواند باعث خرابی پمپ سوخت شود. با وجود این که مخزن بنزین به گونه ای طراحی شده که بسیار مقاوم باشد، باستفاده زیاد و فاکتورهای دیگر میتواند باعث خرابی، ساییدگی و نشتی آن شود.


در صورت ترکیب شدن شکر با بنزین در باک بنزین خودرو، چه اتفاقی می افتد؟

عواقب ریختن شکر در باک بنزین خودرو!

اگر متوجه شوید که شکر به طریقی وارد مخزن بنزین خودروی شما شده است، و نگران عواقب ترکیب شکر و بنزین هستید، نترسید! ولی سریعا اقدام کنید. حتما میدانید که شکر در بنزین حل نمی شود و میتوان راه ها را مسدود کند.

شکر (یا ساکارز) یک ماده خشک و سنگین می باشد و بنزین یک سوخت مایع (ساخته شده از هیدروژن و کربن خالص) می باشد. همانطور که گفته شد، شکر در در بنزین حل نمی شود، بلکه در ته مخزن بنزین جا می گیرد، چرا که سنگین تر از بنزین می باشد. و میتواند با مسدود کردن ، باعث خرابی فیلتر بنزین خودرو شود.

چه میزان شکر داخل مخزن بنزین ماشین شما ریخته شده است؟ پاسخ به این سوال میتوان میزان آسیب را تعیین کند. اگرچه رایج ترین آسیب، مسدود شدن فیلتر بنزین می باشد،  چندان مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد. ولی اگر شما چندین بار برای روشن کردن خودرو تلاش کنید و کار نکند، باید کمی نگران شوید!


در صورت مسدود شدن فیلتر بنزین با شکر چه اتفاقی می افتد؟

فیلترهای بنزین که به لوله سوخت متصل هستند، مسئول غربالگری ذرات گرد و غبار یا سایر ناخالصی ها از بنزین می باشند. این بدین خاطر است که اطمینان حاصل شود که فقط سوخت تمیز و خالص وارد موتور می شود. فیلتر یکی از مهمترین لوازم یدکی خودرو می باشد که به عملکرد روان موتور و پمپ سوخت کمک می کند. در واقع، بهتر است به طور منظم فیلتر سوخت را تعویض کنید تا موتور خودرو عمر بیشتری داشته باشد.

در صورت مسدود شدن فیلتر سوخت ، امکان انتقال بنزین بدون ناخالصی به موتور وجود ندارد. در این صورت ، جریان سوخت مسدود می شود و استارت زدن و به حرکت در آوردن خودرو دشوار خواهد شد. به عبارت دیگر، مسدود شدن فیلتر بنزین بدان معنی ست که هنگام استارت زدن، هیچ سوختی وارد موتور نخواهد شد. اگر در چنین شرایطی ، به استارت زدن ادامه دهید ، موتور خراب می شود و مجبور به پیاده کردن موتور و بازدید از آن می شوید.


به محض مشاهده بنزین در اطراف درپوش بنزین چه کنیم؟

عواقب ریختن شکر در باک بنزین خودرو!

اگر خیلی زودبا بررسی آثار شکر در اطراف در پوش بنزین خودرو ، از مشکل باخبر شوید، میتوانید مخزن بنزین را تمیز کنید. در واقع تنها گزینه پیش روی شما، رفتن نزد یک مکانیک حرفه ای می باشد. چرا که تشخیص میزان شکر وارد شده به مخزن بنزین، برای شما دشوار است.

اگر میزان شکر زیادی در مخزن بنزین وجود داشته باشد، احتمال مسدود شدن فیلتر بنزین زیاد است. بنابراین شکر نتوانسته به موتور راه پیدا کند. پس برای جلوگیری از هرگونه آسیب بیشتر به وسیله نقلیه خود، بهتر است آن را بکسل کنید و نزد مکانیک حرفه ای ببرید. مکانیک مخزن بنزین را از شکر پاک می کند و در صورت لزوم، برای تعویض فیلتر بنزین اقدام خواهد کرد.

Source :

carbibles

اشتراک گذاری :