رهام، شاهینی با موتور تیبا!
رهام، شاهینی با موتور تیبا!

رهام یا شاهین؟ این خودرو که در ابتدا با نام رهام معرفی شد ، به گفته مدیران سایپا، به دلیل تفاوت سلیقه مدیرعامل قبلی و و فعلی شرکت، به شاهین تغییر نام داد. البته در برخی موارد دلیل این تغییر ، شاهین ایرانی در حال انقراض ذکر شده است. حتما میدانید که این روزها شرکت سایپا با تبلیغاتی درباره خودروی جدید خود و با استفاده از شعار پرواز به آینده جنجال به پا کرده است. با فروشگاه لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید تا بدانیم این خودرو لایق این شعار هست یا خیر! رهام، شاهینی با موتور تیبا!

ویژگی های ظاهری شاهین سایپا

رهام، شاهینی با موتور تیبا!

شاهین یا سایپا sp100 برگرفته از پلتفرم قدیمی تویوتا یاریس می باشد! چراغ های جلوی رهام یا همان شاهین، دقیقا مشابه به بیوک رگال طراحی شده است! نمای جانبی شاهین نیز کپی بی عیب و نقصی از خودروی تویوتا یاریس ۲۰۰۵ می باشد. و اما کابین کراس اوور شاهین!! نمای داخلی این ماشین از جمله شکل صندلی ها و رنگهای بکار رفته در آن، نیز برگرفته از خودرهای برلیانس و ولیکس سی می باشد.


ویژگی های فنی شاهین سایپا

رهام، شاهینی با موتور تیبا!

بر اساس گفته های شرکت ساپیا، خودروی سدان شاهین دارای امکاناتی مثل دو کیسه هوای استاندارد،سیستم تعادل ECS، سنسورهای نور، سنسور پارک خودرو، هشدار تعویض دنده GSI ، آینه های برقی و تاشو، تهویه خودکار دیجیتال، سانروف، صفحه نمایش لمسی ۷ یا ۱۰ اینچ، بلوتوث، استارت دکمه ای می باشد.

در ابتدا شرکت سایپا تصمیم به نصب موتور ۱٫۶۵ لیتری ۱۶ سوپاپ برلیانس چین با قدرت ۱۱۳ اسب بخار را بر روی این ماشین خود داشت. اما به دلیل تحریم ها با موفقیت روبرو نشد. بعد از آن برای نصب موتور ایران خودرو با نام EF7  توربو با قدرت ۱۵۰ اسب بخار تلاش کرد و باز هم به نتیجه نرسید. در نهایت مجبور به استفاده از موتور ۱٫۵ لیتری توربوشارژ تیبا با قدرت ۱۰۸ اسب بخار و گشتاور ۱۶۵ نیوتن متری در شاهین شد! همچنین در فهرست ویژگی های شاهین، اثری از گیربکس ۶ سرعته نیست و گویا آن را نیز به گیربکس ۵ سرعته تغییر داده اند!

همانطور که همراهان پارت جنیون در جریان هستند، موتورهای مدرن دارای ۴ سوپاپ در هر سیلندر یعنی ۱۶ سوپاپی هستند، در حالی که شاهین دارای تنها دو سوپاپ در هر سیلندر یعنی  ۸ سوپاپی می باشد. که البته دلیل این ایراد را کمبود وقت ذکر کرده اند!

قیمت سایپا شاهین هنوز اعلام نشده ولی برخی قیمت احتمالی شاهین را ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون تخمین زده اند. البته ممکن است به دلیل تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد کشور و دنیا، تغییرات زیادی در قیمت خودروها را شاهد باشیم.

اشتراک گذاری :