معایب سقف پانورما در خودرو!
معایب سقف پانورما در خودرو!

خب قطعا خودروهایی با سقف پانورما طرفداران زیادی دارند.حالا چه مرسدس بنز C کلاس باشد ، چه کیا استینگر.. خودرویی که سقف آن از یک شیشه سیاه رنگ پوشیده شده باشد، جذابیت خاصی دارد. به ویژه آن اختلاف رنگ جذابی که سقف با بدنه دارد! ولی خب اگر به تازگی قصد خرید چنین خودرویی را دارید، باید بیشتر تحقیق کنید. با فروشگاه لوازمی یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید تا معایب سقف پانورما در خودرو! را بدانید.

 

۱-ورود هوای گرم به خودرو

معایب سقف پانورما در خودرو!

حتما میدانید که با وجود یک سقف پانورما ، گرمای خورشید به راحتی به داخل خودرو نفوذ می کند. که البته شدت به محل زندگی شما و دما هوا در تابستان دارد. اگر در ماه های گرم تابستان خودروی خود را ۱۵ دقیق یا بیشتر در زیر نور خورشید رها کنید،کابین خودرو فوق االعاده داغ خواهد شد. شاید تصور کنید اگر شیشه رنگی به کار برده شده باشد، جلوی گرما را بگیرد ولی تنها تفاوت شیشه های رنگی با سایر شیشه ها این است که به جای عبور دادن گرما ، آن را به خود جذب می کند. استفاده از آفتابگیرهای پارچه ای کمک می کند مقدار نفوذ گرما به خودرو کمتر شود. ولی باز هم تا قبل از روشن کردن سیستم تهویه ، هوای کابین خودرو به شرایط عادی بر نخواهد گشت.


۲-کاهش فضای داخلی خودرو

معایب سقف پانورما در خودرو!

در صورت خرید خودرو با سقف سانروف دار، باید این مسئله را قبول کنید که فضای سر شما کاهش می یابد. در صورتی که بخواهید سانروف را ببندید، مکانیزم سانروف کمی جا می گیرد و حدود ۵۰ میلی متر ، از فضای بالای را اشغال می کند. البته با باز کردن سایبان و سانروف، میتوان مشکل را حل کرد . رانندگان بلند قد میتوانند کمی صندلی خود را به سمت عقب تنظیم کنند تا هم فضای بیشتری برای سر آنها وجود داشته باشد و هم موقع باز و بسته شدن آن ، مجبور به خم کردن سر خود نشوند.


۳-ایجاد اضافه وزن در خودرو!

معایب سقف پانورما در خودرو!

سازندگان خودرو همواره تلاش می کنند که وزن خودروهای خود را کاهش دهند که چرا به هنگام شتاب گرفتن خودرو، ترمز گرفتن و .. این مسئله اهمیت پیدا می کند. بنابراین سعی می کنند قطعاتی مثل موتور، گیربکس و مخزن سوخت را در پایین ترین سطح ممکن قرار دهند تا پایداری و کنترل خودرو را بهبود بخشند. دلیل این که این سقف شیشه ای در بالای خودرو را اینقدر سنگین می سازند، این است که به اندازه پنل های آلمینیومی و فولادی ضخیم باشد تا بتواند نیروهای وارد بر خود را تحمل کند.در واقع داشتن یک سقف پانورما روی قسمت بالایی خودرو، مثل این است که شما یک مسافر دیگر هم سوار کرده باشید!


۴-ایجاد سر و صدا و پیچیدگی در خودرو!

معایب سقف پانورما در خودرو!

شاید مشابه مورد قبلی به نظر برسد ولی بسیار حائز اهمیت است. سقف پانورما باعث پیچیدگی در خورد می شود چرا که جایی که قبلا یک ورق فلزی نازک بود، اکنون یک پنل شیشه ای سنگین، موتورهای الکتریکی، سوئیچ ها و مکانیزم کشویی پنل سانروف قرار دارد. گذشته از این ، امکان شکستن و خراب شدن هر یک از این قسمت ها و قطعات هم وجود دارد. بدتر از همه اینکه دقیقا بالا ی سر شما هستند و ممکن است با خراب شدن صدای جیر جیر و .. تولید کند و رانندگی را برای شما به کابوس تبدیل کند. بهتر است بدانید که اگر جسمی با سقف شیشه ای برخورد کند، صدایی مهیب تر از سقف معمولی خواهد داد.البته اگر نشکند!


۵-کارآمدی سقف پانورما در خودرو

سانروف

مردم معمولا برای خرید اتومبیل های سانروف دار هیجان دارند، چرا که تصور می کنند تمام طول روز میتوانند آن را باز نگه دارند! ولی در واقعیت این طور نیست. معمولا هوا یا بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد و طوفانی ست. در واقع حتی در هوای آفتابی نمیتوان از این نوع سقف های سانروف، مونروف یا پانورما استفاده کرد چرا که باعث ورود گرما به خودرو می شوند. همچنین در سرعت های بالای ۸۰ کیلومتر بر ساعت، باز گذاشتن این نوع سقف ها در خودرو باعث ایجاد سر و صدا می شود. سانروف یا مونروف؟ چه تفاوتی با هم دارند؟

Source :

topgearbox

اشتراک گذاری :