نحوه تعویض سنسور ناک خودرو!
نحوه تعویض سنسور ناک خودرو!

سازندگان خودرو در سال ۱۹۸۰ شروع به استفاده از کنترل موتور کامپیوتری کردند. موتورهای کامپیوتری مدرن از یک سنسور ناک شمع برای تشخیص احتراق زودهنگام ترکیب سوخت-هوا در سیلندرهای موتور استفاده می کنند.معمولا احتراق زودهنگام را با صدای ناک یا ضربه از موتور میتوان تشخیص داد. سنسور ناک ، هنگامی که احتراق زودهنگام را تشخیص دهد، تایمینگ جرقه زنی را به طور خودکار تنظیم می کند. اگر صدای ناک یا کوبش موتور به گوشتان میرسد، احتمالا زمانش فرا رسیده که برای نحوه تعویض سنسور ناک خودرو! را یاد بگیرید. پس با فروشگاه لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید.

 

سنسور ناک یکی از مهمترین قطعات خودرو می باشد که معمولا بعد از طی مسافت ۱۵۰۰۰۰ مایلی، شروع به فرسوده شدن می کند. البته برخی از خرابی های خودرو میتواند موجب خرابی زودهنگام این سنسور شود. خب حالا که تصمیم به تعویض سنسور ناک گرفته اید، باید بدانید که چطور اینکار را انجام دهید.

نگران نباشید! هزینه تعویض سنسور ناک خودرو نجومی نیست. قیمت سنسور ناک حدود بر حسب دلار حدود ۶۵ تا ۲۰۰ می باشد. اگر خودتان قادر به تعویض آن نباشید، هزینه مکانیک را هم باید به آن اضافه کنید. ییک مکانیک حرفه ای میتواند به راحتی مشکل سنسور ناک را پیدا کرده و آن را تعمیر یا تعویض کند. ولی اگر خودتان میخواهید سنسور ناک را تعویض کنید، باید ابتدا نوع سنسوری که دارید را مشخص کنید.

به طور کلی دو نوع سنسور ناک وجود دارد: سنسور تشخیص ارتعاش و سنسور سنجش فشار. سنسورهای تشخیص ارتعاش رایج ترین نوع سنسور ناک هستند و به سه دسته تقسیم می شوند. سنسورهای  طنین دار، سنسورهای پیزوالکتریک طنین دار، و سنسورهای پیزوالکتریک بدون طنین. این سنسورها از طریق یک صفحه لرزنده، تشخیص فرکانس یا یک فنر ، صدای ضربه یا ناک موتور را تشخیص می دهند.سنسورهای نوع دوم ، ناک موتور را از طریق اندازه گیری فشار داخلی سیلندر تشخیص می دهند. این نوع سنسور روی شمع ها قرار دارند.


نحوه تعویض سنسور ناک خودرو!

نحوه تعویض سنسور ناک خودرو!

مرحله ۱

کاپوت خودرو را باز کنید. اجازه دهید موتور خنک شود، چرا که در غیر این صورت موتور بسیار داغ خواهد بود و نمیتوانید کاری انجام دهید.

مرحله ۲

سنسور ناک را پیدا کنید که روی موتور در نزدیکی منیفولد هوا نصب شده است. سنسور جدیدی که میخواهید نصب کنید باید کاملا مشابه سنسور قدیمی و خراب باشد.

مرحله ۳

هر یک از قطعات موتور که مانع دسترسی شما به سنسور ناک خودرو می شود را باز کنید. قبل از اینکار یک عکس از این قسمت بگیرید تا بعد از اتمام کار بتوانید به درستی همه چیز را سر جای خود نصب کنید.

مرحله ۴

سیم های عایق دار را از سنسور ناک به درستی و با رعایت نکات ایمنی جدا کنید. و آن را در مکانی امن قرار دهید.

مرحله ۵

با استفاده از یک آچار، پیچ های نگهدارنده سنسور را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و آن را باز کنید. سنسور را با دست از موتور بیرون بیاورید.

مرحله ۶

سنسور جدید را جای آن قرار دهید و آن را با پیج در جای خود محکم کنید و اینبار  آچار را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. سیم های عایق دار را به شکل قبل به سنسور متصل کنید. هر یک از قطعات را با دقت و به درستی سر جای خود نصب و محکم کنید. و درب کاپوت را ببندید.

اشتراک گذاری :