نحوه تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو!
نحوه تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو!

اغلب خودروهای امروزی از یک نیروی کمکی هیدرولیک برای هدایت آسان تر خودرو، استفاده می کنند. خودروهای جدید تر نیز به فرمان هیدرولیک برقی مجهزند که به حدی سبک است که شما میتوانید با یک انگشت ماشین را کنترل کنید. از آنجایی که بسیاری از ماشین ها به سیستم فرمان هیدرولیک مجهزند، باید نحوه تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو! را بدانیم. پس با فروشگاه قطعات یدکی پارت جنیون همراه شوید.

 

زمان تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو

سیالات خودرو مثل سایر لوازم یدکی خودرو، طول عمر مشخصی دارند. به طور مثال ، روغن موتور باید بعد از طی مسافت ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ مایل _بسته به نوع روغن_  تعویض شود. این مسئله در مورد روغن جعبه دنده، روغن ترمز و سایر سیالات در ماشین های مدرن صدق می کند.

و اما روغن هیدرولیک فرمان ماشین، باید پس از طی هر ۲۴۰۰۰ مایل تعویض شود. برخی نیز معتقدند که طول عمر این روغن ، پس از طی ۱۰۰۰۰۰ مایل سر می رسد. توصیه ما این است که قبل از هر چیز، به مطالعه دفترچه راهنمای خودروی خود بپردازید. و اطلاعات دقیق تری درباره زمان مناسب برای تعویض روغن فرمان خودرو بدست آورید.

 

مراحل تعویض روغن هیدرولیک فرمان

 

۱-آماده کردن وسایل مورد نیاز

نحوه تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو!
تعویض روغن فرمان

مشخصات روغن هیدرولیک متناسب با خودروی را در دفترچه راهنما جستجو کنید. بهترین روغن هیدرولیک فرمان باید متناسب با برند، مدل و ساخت اتومبیل شما باشد. برخی از سازندگان خودرو این امکان را فراهم ساختند تا بتوان از هر سیال جعبه دنده خودکار استفاده کرد.

علاوه بر این شما به یک پمپ انتقال روغن یا سفون هم نیاز دارید. این وسیله به شما کمک می کند تا روغن را از مخزن بیرون بکشید و داخل قوطی روغن بریزید. برای کشیدن روغن فرمان نیز به یک قیف نیاز دارید تا دوباره مخزن را پر کنید. دستکش های یکبار مصرف، عینک ایمنی و حوله دستی هم نیاز می شود.


۲-پیدا کردن مخزن روغن هیدرولیک فرمان

نحوه تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو!
مخزن روغن فرمان خودرو

دوباره سری به راهنما بزنید تا محل قرارگیری مخزن روغن فرمان را پیدا کنید. در اغلب وسایل نقلیه، این قطعه در کنار سایر قطعات موتور واقع شده است. درب مخزن را چک کنید. روی درب مخزن، تصویر رل فرمان یا متن ( Power steering fluid only ) دیده می شود.


۳-تخلیه روغن هیدرولیک فرمان

تخلیه روغن فرمان هیدرولیک
تخلیه روغن فرمان هیدرولیک

دو روش برای تعویض روغن فرمان وجود دارد. اولی با استفاده از یک سیفون یا پمپ انتقال روغن انجام می شود. درب مخزن را بردارید، دستکش ها را بپوشید و سر پمپ انتقال روغن را داخل روغن فرو کنید. انتهای دیگر پمپ را داخل یک قوطی روغن قرار دهید. سپس شروع به تخلیه روغن از مخزن کنید.گاهی سطح روغن به قدری پایین است، که نمیتوان از این روش بهره مند شد. در چنین شرایطی باید روغن را از پمپ به سمت مخزن هدایت کنید. به همین منظور بایستی سوئیچ ماشین را روی موقعیت ACC قرار دهید. حالا روغن به سمت مخزن هدایت می شود و میتوانید آن را تخلیه کنید.

روش دوم بدین صورت است که باید شیلنگ اتصال مخزن به پمپ فرمان هیدرولیک را بردارید. با این کار به راحتی تمام روغن داخل مخزن را تخلیه می نمایید. باید با جک زدن زیر ماشین، جلوی خودرو را به سمت بالا بیاورید. زیر ماشین بروید و جای پمپ فرمان هیدرولیک را پیدا کنید. شیلنگ کم فشار زیر پمپ فرمان قرار دارد. ظرفی زیر این قسمت قرار دهید. گیره هایی که شیلنگ را به پمپ متصل کرده، شل کنید. قبل از آن دستکش ها را بپوشید و ظرفی را زیر روغن بگیرید. بعد از تخلیه روغن، شیلنگ را به پمپ وصل کنید. حالا ماشین شما برای تعویض روغن فرمان آماده است!


۴-ریختن روغن هیدرولیک داخل مخزن

ریختن روغن هیدرولیک در مخزن
ریختن روغن هیدرولیک در مخزن

قیف را بردارید و در دهانه مخزن روغن هیدرولیک ماشین قرار دهید. ظرف روغن هیدرولیک یا روغن جعبه دنده خودکار را باز کنید و از طریق قیف، داخل مخزن بریزید. مطمئن شوید که به اندازه کافی روغن بریزید. مخزن را چک کنید. دو خط حداقل و حداکثر روی آن دیده می شود. به اندازه ای روغن در مخزن بریزید که سطح آن به خط ماکزیمم برسد.


۵- مرحله پایانی

تعویض روغن فرمان هیدرولیک ماشین
تعویض روغن فرمان هیدرولیک ماشین

و اما آخرین مرحله تعویض روغن فرمان، بستن درب مخزن می باشد. فرمان را بچرخانید تا قفل شود و دوباره سطح روغن را چک کنید. حالا جک را از زیر ماشین بردارید. موتور ماشین را روشن کنید و اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ ثانیه کار کند. دوباره فرمان را قفل کنید و سطح روغن را چک کنید. حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه رانندگی کنید و مطمئن شوید صدای ناله از پمپ ماشین به گوش نرسد. اصلا چرا خودرو شما ناله می کند؟ زیرا روغن فرمان هیدرولیک خودرو نشتی دارد! خب حالا شما نحوه تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو! را میدانید…

 

اشتراک گذاری :