خودرو چه مقدار روغن نیاز دارد؟
خودرو چه مقدار روغن نیاز دارد؟

روغن موتور برای خودرو بسیار حیاتی ست و وظیفه روغن کاری قطعات مهم خودرو را دارد. روغن با کاهش اصطکاک بین قطعات، باعث کاهش گرمای ایجاد شده در موتور می شود. برخی وسایل نقلیه دارای خنک کننده روغن و یا سایر قسمت ها برای کاهش گرما می باشند. تعویض روغن موتور در یک وسیله نقلیه بر اساس نکات مراقبتی از خودرو میتواند فرسودگی موتور را کاهش دهد. چرا؟ از انجایی ک با گذشت زمان روغن ویسکوزیته خود را از دست می دهد ، تاثیر اولیه خودرو را نخواهد داشت. روغن موتور همچنین قطعات را از آلاینده ها و رسوبات را تمیز می کند. با فروشگاه لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید تا بدانید خودرو چه مقدار روغن نیاز دارد؟

 

تاثیر اندازه موتور بر مصرف روغن موتور

خودرو چه مقدار روغن نیاز دارد؟

شاید هنگام تعویض روغن برای شما این سوال پیش آمده باشد، که خودروی من چه مقدار روغن نیاز دارد؟ این رابطه مستقیم با سایز موتور خودروی شما دارد. کاملا روشن است که هر چه موتور بزرگتر باشد، روغن بیشتری نیاز دارد. و هر چه موتور کوچکتر باشد، روغن کمتری برای پر کردن فضای موتور لازم است.همانطور که میدانید روغن وظیفه روغنکاری اجزای مختلف موتور را دارد. روغنکاری کافی میتواند اصکاک بین قطعات  و در نتیجه گرمای موتور را کاهش دهد.

به طور کلیی، خودروهایی با موتور ۴ سیلندر، گنجایش ۵ لیتر روغن دارد. وسایل نقلیه ای با ۶ سیلندر، حدود ۶ لیتر بنزین ظرفیت دارد. و خودروهای ۸ سیلندری نیز ۸ لیتر روغن مصرف می کنند. البته این به سازنده خودرو نیز بستگی دارد. برخی سازندگان خودروی ۸ سیلندری از تکنولوژی هیا پیشرفته بهره مند شده اند که محصول را فشرده می سازد. پس در این خودروها چه مقدار روغن نیاز است؟ باید بگوییم چیزی حدود ۵ لیتر..

برای تعیین میزان روغن مورد نیاز برای موتور خودروی خود، میتوانید سری به دفترچه راهنمای خودرو بزنید. سازندگان مختلف با توجه به شرایط موتور ، میزان متفاوتی را توصیه کرده اند. همچنین این اطلاعات را میتوانید از وبسایت سازنده خودرو بدست آورید.


تاثیر تعویض فیلتر روغن بر مصرف روغن موتور

خودرو چه مقدار روغن نیاز دارد؟

گاهی همزمان با تعویض روغن باید برای تعویض فیلتر روغن نیز اقدام کنید. با این کار اطمینان حاصل خواهد شد که هیچ رسوبات و آلاینده ای وارد روغن نمی شود. تعویض فیلتر روغن بر میزان ستفاده روغن موتور نیز تاثیر می گذارد. برای مثال ، اگر فیلتر روغن را تعویض نکنید، یک موتور شش سیلندری ممکن است حدود ۳ و ۷/۸ لیتر روغن نیاز داشته باشد. در صورتی که در شرایط نرمال و با وجود یک فیلتر روغن سالم، ۴ و ۱/۴ لیتر روغن نیاز دارد.

اشتراک گذاری :