سنسور پارک خودرو چیست ؟
سنسور پارک خودرو چیست و چگونه عمل می کند؟

یکی از مهمترین مهارت های فردی رانندگان، پارک خودرو به روش صحیح می باشد. در گذشته ، برای پارک خودرو به مهارت چرخاندن لاستیک ها، استفاده از دید پنجره عقب و آینه بغل نیاز بود. اما امروزه به کمک سنسور دنده عقب خودرو (سنسور پارک) میتوان وسیله نقلیه را پارک کرد. این فناوری به رانندگان امکان پارک خودرو به طور ایمن و ساده تری را داده است.  درباره سنسورهای خودرو چه می دانید؟ با فروشگاه پارت جنیون همراه شوید تا بدانید سنسور پارک خودرو چیست و چگونه عمل می کند؟

 

سنسور پارک خودرو چیست؟

سنسور پارک خودرو چیست و چگونه عمل می کند؟

حسگرهای پارک خودرو که به سنسور پراکسیمتی نیز معروف هستند، یکی از کاربردی ترین لوازم یدکی خودرو به شمار می روند. این سنسورها به راننده درباره موانع احتمالی هنگام پارک خودرو، هشدار می دهند. سنسور پاک معمولا روی سپر عقب وسیله نقلیه قرار می گیرد. البته در برخی موارد هم روی سپر جلو ماشین قرار داده می شوند. این سیستم امواج صوتی یا فرکانس های الکترومغناطیس را در مسیر حرکت اتومبیل دریافت می کند. اگر در مسیر اشتباه پارک کنید، سیگنال هایی به سمت پشت ماشین می فرستد و صدای هشدار راننده را از وجود مانع اگاه می سازد.


انواع سنسور پارک خودرو

به طور کلی دو نوع سنسور پارک ماشین در واسیل نقلیه مدرن وجود دارد که در اینجا معرفی می کنیم:

۱-حسگرهای مجاورتی مافوق صوت

این سنسورها که روی سپر عقب قرار دارند، با اندازه گیری مسافت بین سنسور و شیئ عمل می کنند.در برخی موارد حسگرهای مجاورتی به گونه ای نصب می شوند که معلوم نباشند. بنابراین از نظر ظاهری، مشکلی ایجاد نمی کنند. حسگرهای مجاورتی مافوق صوت، پالس های صوتی را انتقال می دهند. یک کامپیوتر کوچک، زمان سپری شده بین ارسال پالس و بازگشت آن به واحد فرستنده را اندازه گیری می کند. کامپیوتر محاسبات آنی تولید می کند تا مسافت شیئ با ماشین را تعیین کند.

این سیستم به یک سیستم هشدار شنیداری متصل است. هرچه فاصله بین شیئی و خودرو کمتر باشد، بوق ها ممتد و سریع تر می باشد. در برخی وسایل نقلیه، شدت سیگنال ها روی نمایشگر داشبورد به تصویر در می آید. البته این سیستم معایبی هم دارد. از آنجایی که فقط اجسام روی زمین را تشخیص می دهد، ممکن است برخی اجسام برایش قابل تشخیص نباشد.

۲-حسگرهای مجاورتی الکترومغناطیس

دومین نوع از سنسورهای پارک خودرو، حسگرهایی هستند که از پالس های الکترومغناطیس استفاده می کنند. این وسایل فرکانس های الکترومغناطیس ارسال می کتد که میتواند هر چیزی که در مسیر خودرو باشد را تشخیص دهد. این سنسورهای الکترومغناطیس ، محدودیت های سیست مافوق صوت را رفع می کند و در مقایسه با آن، اشیاء بیشتری را تشخیص می دهد.

بیشتر وسایل نقلیه مجهز به این سنسورها، دارای دوربین هایی هستند. وقتی در جهت معکوس حرکت می کنید، تصویر عقب ماشین روی نمایشگر به تصویر در می آید و به شما در پارک ماشین کمک می کند.


سنسورهای خودرو چگونه کار می کند؟

سنسور پارک خودرو چیست و چگونه عمل می کند؟

خب برخی از افراد نمیدانند چگونه از آینه های جانی و نمای عقب خودرو استفاده کنند و وسیله نقلیه خود را پارک کنند. برخی هم نمیتوانند فاصله لازم بین اتومبیل و شیئ را تخمین بزنند. سنسور پارک ماشین به شما کمک می کند تا با خونسردی و به راحتی به پارک کردن وسیله نقلیه خود بپردازید. یکی از بزرگترین کابوس های راننده برخورد با اتومبیل یا اشیاء می باشد که در نزدیک آنها قرار دارند. این موانع می تواند دیوار، تیر چراغ برق ، سطل زباله یا حتی انسان باشد. این حسگرها به راننده زمان کافی می دهد تا برای جلوگیری از تصادف واکنش نشان دهد. در واقع باید با شنیدن اولین بوق هشدار، پای خود را روی پدال ترمز قرار دهید.

Source :

carbibles

اشتراک گذاری :