سنسور خودرو چیست و چگونه کار می کند؟
سنسور خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

فناوری های خودرویی در طول چند سال اخیر پیشرفت های بسیاری کرده است و روش استفاده از خودروها را تغییر داده است. امروزه میتوانید در خودرو، به آهنگ های مورد علاقه تا گوش دهید، ریلکس کنید، خرید کنید و غیره! علاوه بر این ، موتور خودرو به این قابلیت رسیده که خودش مشکلش را تشخیص دهد! موتور ماشین با کامپیوتر آن مبادله می کند و مشکلات را اطلاع می دهد. خب موتور خودرو ، از کجا می فهمد چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ سنسورها..  سنسورهای مختلفی در ماشین شما وجود دارند که وظایف متفاوتی بر عهده دارند.  با فروشگاه لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید تا بدانید سنسور خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

 

سنسور خودرو چیست؟

سنسور خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

سنسورهای خودرو ، سیستم های هوشمندی هستند که ویژگی های مختلف مثل دما، سطح مایع خنک کننده، فشار روغن، میزان انتشار گاز خروجی و غیره را کنترل می کنند. این حسگرهای پیشرفته قادر به پردازش مقادیر و تعیین سطح هر یک از ویژگی ها می باشند. همچنین سنسورهای ماشین امکان انتقال این اطلاعات به کامپیوترها را دارند. بنابراین در صورت وجود مشکل در خودرو، به راننده گزارش می دهند. این سنسورها بی وقفه، از زمان روشن شدن خودرو تا خاموش شدن آن، کار می کنند. این موجب می شود در انتقال اطلاعات هیچ تاخیری وجود نداشته باشد و راننده به موقع برای تعمیر تا تعویض اقدام کند.

برخی از جدیدترین مدل های سنسور خودرو، به راننده امکان اتصال موبایل را می دهد تا هرگونه اطلاعاتی که لازم دارند را دریافت کنند. به طور مثال، GPS مبدا و مقصد نهایی را مشخص می کند. حتی برخی سیستم ها قادر به نشان دادن تخفیف اجناس در نزدیکترین مکان نسبت به موقعیت شما می باشند. با وجود پیشرفت های روز افزون ، به زودی سنسورها در هر کاری به کمک شما می آیند!


سنسور خودرو چگونه کار می کند؟

سنسور خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

انواع سنسور خودرو کاربرد و عملکرد متفاوتی دارند. البته نمیخواهیم وارد جزئیات شویم، چرا که در صورت آشنا نبودن با فناوری های خودروسازی، گیج خواهید شد! اغلب ماشین های مدرن، به سنسورهای هوشمند مجهز هستند که بر عملکرد سایر حسگرهای ماشین نظارت می کنند. بنابراین راننده نیازی به دانستن عملکرد تک تک سنسورها ندارد!

این اتفاق طی فرایندی به نام مالتی پلکسینگ رخ می دهد که در آن سیم ها در هر قسمت از خودرو، توسط یک ریزپردازنده تقویت می شوند. دلیل این مولتی پلکسینگ این است که اطمینان حاصل شود که سیستم سیم پیچ ها از کنترل خارج نمی شوند. به طور مثال، پنجره راننده چندین کنترل دارد. ولی همه آنها، توسط یک ماژول به نام ماژول درب راننده کنترل می شود. بنابراین این ماژول به تنهایی ، مسئولیت تمام ورودی ها و خروجی های آن قسمت را بر عهده دارد. این ماژول با سنسورهای مختلفی ارتباط برقرار می کند که به منطقه عملکرد خودش مربوط می شود.

خب حالا سوال جالبی پیش می آید. ماژول از کجا می فهمد که باید با کدام سنسور ارتباط برقرار کند و چگونه این کار را می کند؟

به مثال ماژول درب راننده برگردیم. راننده با فشار دادن دکمه ای، پنجره خود را پایین می دهد. وقتی این عمل انجام شد، ماژول درب راننده ، یک بسته داده به کامپیوتر خودرو می فرستد.به همین ترتیب، این اطلاعات یک ماژول دیگر را هدایت می کند تا به موتور پاور ویندوز نیرو بدهد. تمام داده ها بین سنسورهای مختلف ماشین رد و بدل می شود و ماژول های کنترل کننده آنها هم از طریق سیم های ورودی و خروجی واقع در سیستم مرکزی خودرو انتقال می یابند.

برای سازنده خودرو، چنین تنظیماتی ، مقیاس پذیری را تاحد زیادی افزایش می دهد. شما میتوانید هر تعداد که بخواهید، ماژول و سنسور به ماشین خود اضافه کنید. این مسئله هیچ اختلالی در انتقال داده ها به وجود نمی آورد. لزومی به تغییر سیم پیچی و غیره نیست و به راحتی میتوان سنسور جدید نصب کرد.

به طور خلاصه، سنسورها یک پیشرفت بزرگ محسوب می شوند که قابلیت های خودرو را افزایش می دهد . از آنجایی که خودروهای جدید به سنسورهای هوشمندی مجهز هستند که از ماژول ها نیرو می گیرند، راه اندازی آنها بسیار ساده می باشد. با وجود پیشرفت در زمینه سنسورهای خودرو، در آینده ای نه چندان دور، رانندگی به یک تجربه لذت بخش و هیجان انگیز تبدیل خواهد شد.

Source :

carbibles

اشتراک گذاری :