کامپیوتر خودرو چگونه عمل می کند؟
کامپیوتر خودرو چگونه عمل می کند؟

همانطور که میدانید خودروها هر ساله در حال پیچیده تر شدن هستند. امروزه خودروها بیش از ۵۰ ریزپردازنده دارند. در واقع استفاده از این تکنولوژی مدرن شاید کمی سخت باشد ولی باعث بهبود ویژگی های امنیتی، راحتی و رفاه، کاهش میزان سیم کشی ها ، ساده سازی ساخت و طراحی خودروها ، و بهبود مصرف سوخت شده اند. با لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید تا بدانید کامپیوتر خودرو چگونه عمل می کند؟

 

واحد کنترل موتور

کنترل موتور یکی از مهمترین وظایف پردازنده های خودرو می باشد و واحد کنترل موتور (ECU) یکی از بهترین کامپیتور اغلب خودروهاست. ECU از سیستم کنترل حلقه بسته استفاده می کند. سیستمی که بر داده ها نظارت می کند تا ورودی ها و مصرف سوخت موتور و گازهای خروجی را کنترل کند . ECU با جمع آوری اطلاعات از هزاران سنسور خودرو، درباره هر چیزی از دمای خنک کننده رادیاتور گرفته تا میزان اکسیژن در اگزوز، میداند! به وسیله این داده ها در هر ثانیه، هزاران محاسبه انجام می دهد ، از جمله جستجوی مقادیر در جدول، محاسبه نتایج معادلات طولانی برای تعیین بهترین زمان روشن شدن شمع خودرو و مدت زمانی که انژکتور باید باز بماند. ECU تمام این کارها را انجام میدهد تا مطمئن شود مصرف سوخت ماشین بهینه می باشد و گازهای خروجی کمترین تاثیر منفی را بر محیط زیست دارند. یک ECU مدرن شاید شامیل یک پردازنده ۳۲ بیتی ۴۰ مگاهرتز باشد. شاید در مقایسه با پردازنده ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ مگاهرتزی که در لپتاپ شما هست، چندان سریع نباشد ولی یادتان باشد پردازنده خودرو کدهای کارآمدتری را اجرا می کند.

قطعات ECU

کامپیوتر خودرو چگونه عمل می کند؟

این پردازنده در یک ماژول با صدها مولفه دیگر در یک صفحه مدار چندلایه قرار دارد. برخی از قطعات ECU که پردازنده را پشتیبانی می کنند، به صورت زیر می باشد:

 

  1. مبدل های آنالوگ به دیجیتال: این دستگاه داده های برخی از سنسورهای خودرو  مثل سنسور اکسیژن را می خواند. داده های سنسور اکسیژن یک ولتاژ آنالوگ می باشد، گاهی بین ۰ تا ۱٫۱ ولت. پردازنده تنها اعداد دیجیتالی را درک می کند، بنابراین این مبدل ها، این ولتاژ را به اعداد دیجیتالی تغییر می دهند.
  2. داده های دیجیتالی سطح بالا: در بسیاری از خودروهای مدرن، ECU شمع خودرو را روشن می کند، انژکتور سوخت را باز و بسته می کند و فن خنک کننده را روشن و خاموش می کند. همه این کارها نیاز به داده های دیجیتالی دارد.
  3. مبدل های دیجیتال به آنالوگ: گاهی ECU باید یک داده ولتاژ آنالوگ ارائه کند تا برخی اجزای موتور را راه بیاندازد. از آنجایی که پردازنده ECU یک دستگاه دیجیتالی ست ، به مولفه ای نیاز دارد که بتواند دیجیتال را به آنالوگ تبدیل کند.
  4. تراشه های ارتباطی: این تراشه ها استاندارهای ارتباطی که در اتومبیل ها استفاده می شود را پیاده سازی می کنند. یکی از استاندارهایی که شروع به تسلط بر ارتباطات خودرو می کند، CAN یا شبکه کنترل منطقه ای نامیده می شود.

سنسورهای هوشمند

کامپیوتر خودرو چگونه عمل می کند؟

برخی از سازندگان سنسور در حال تولید سنسور هوشمندی هستند که با قطعات الکترونیکی همکاری می کند، همراه با ریزپردازنده ای که آن را قادر می سازد تا ولتاژ را بخواند، آن را با استفاده از منحنی های دما و داده های دیجیتالی کالیبره می کند. یکی از مزایای سنسور هوشمند این است که سیگنال دیجیتالی که از اتوبوس ارتباطی عبور می کند ، کمتر مستعد نویزهای الکتریکی می باشد. یک ولتاژ آنالوگ که از یک سیم عبور می کند، میتواند ولتاژ اضافی را هنگام عبور از اجزای الکتریکی بگیرد.


ایمنی و راحتی

کامپیوتر خودرو چگونه عمل می کند؟

در طول یک دهه اخیر، شاهد مجهز شدن خودروها به سیستم ABS و ایربگ بوده ایم. سایر ویژگی های امنیتی مثل سیستم کنترل کشش و کنترل پایداری نیز در حال رایج شدن هستند. هر یک از این سیستم ها یک ماژول به ماشین افزوده اند و این ماژول ها شامل چندین ریزپردازنده هستند. با افزوده شدن ویژگی های ایمنی جدید، در آینده باید انتظار افزایش این ماژول ها را داشته باشید.هر یک از این سیستم های ایمنی به قدرت پردازشی بیشتری نیاز دارند و معمولا در ماژول الکترونیک مخصوص به خود قرار دارند. ولی به همینجا ختم نمی شود. در سالهای آتی، ویژگی های ایمنی جدید به خودروهای ما اضافه می شود . به نظر می رسد رخنه تکنولوژی در خودروهای ما نامحدود است.

اشتراک گذاری :