ایربگ خودرو چیست و چگونه کار می کند؟
ایربگ خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

وسایل نقلیه مدرن دارای ویژگی های امنیتی زیادی میباشند، از کمربند و سیستم کنترل کشش گرفته تا ترمز ضد قفل و بالشتک قابل تنظیم پشت سر.. این ویژگی ها برای کاهش تاثیر صدمات ناشی از سونح رانندگی طراحی شده اند. یکی از ویژگی های ایمنی خودرو ، ایربگ یا کیسه هوای خودرو می باشد.درباره چراغ ایربگ خودرو چه میدانید؟ با فروشگاه لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید تا بدانید ایربگ خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

ایربگ خودرو چیست؟

ایربگ به کیسه های هوایی گفته می شود که از آسیب به سر و گردن در حین تکان های شدید و ناگهانی خودرو بر اثر تصادف جلوگیری می کنند. در واقع باد شدن این بالشتک های هوایی از برخورد سر با قسمت جلویی کابین و داشبورد جلوگیری می کند. همچنین مانع آسیب رسیدن به گردن پس از پرتاب شدن سر به جلو و به عقب باز گشتن آن می شود. اما چگونه ، یک کیسه پر از هوا که در قسمت جلویی خودروی شما تعبیه شده، میتواند این امنیت را تضمین کند؟ اینها همه نیاز به زمانبندی صحیح و به موقع دارد.


ایربگ چگونه کار می کند؟

ایربگ های ماشین به محض این که سرعت خودرو بر اثر تصادف سرعت کاهش می یابد، شروع به باد شدن می کند. سپس به محض تماس با سر و گردن راننده و مسافر ، شروع به خالی شدن می کند. اگر کیسه هوا به گونه ای طراحی نشده باشد که دوباره به حالت اولیه باز گردد و باد آن خالی شود، نمی توانست مانع جابجایی ناگهانی سر و گردن به سمت عقب شود.

همه این مراحل به کمک یک سری سنسور و یک انفجار کوچک رخ می دهند. ایربگ ها دارای شتاب سنج هایی می باشند که تغییر در سرعت را تشخیص می دهند. اگر این شتاب سنج، کاهش سرعتی بیش از سرعت از پیش تنظیم شده را تشخیص دهد، که از سرعت ترمز نرمال بیشتر است، مدار ایربگ را به کار می اندازد.

بنابراین یک جریان الکتریکی در یک سیم پیچ حرارتی به راه می افتد، که به نوبت یک سری انفجار شیمیایی کوچک رخ می دهد. بنابراین مقدار زیادی گاز بی ضرر ایجاد می کند که وارد یک کیسه نایلونی می شود. این کیسه ها که در فضایی پشت فرمان خودرو یا داشبورد قرار داده شده اند، شروع به باد شدن می کنند. وقتی که سر مسافر یا راننده با این کیسه تماس پیدا می کند، گاز شروع به تخلیه شدن از سوراخ های لبه کیسه هوا می کند و کیسه خالی می شود. در واقع به محض توقف کامل ماشین، این کیسه ها کاملا خالی از باد می شوند.


آیا کیسه هوا خودرو موثر می باشد؟

ایربگ (کیسه هوا) خودرو در واقع یک سیستم بازدارنده مکمل می باشند، بدین معنا که همراه با کمربند ایمنی میتواند از صدمه رسیدن به مسافر و راننده جلوگیری کند. اگر به درستی از آن استفاده شود، میتواند تا ۲۴% احتمال آسیب را کاهش دهد. همانند سایر ویژگی های امنیتی خودرو، روی بهبود این مسئله نیز باید کار شود. البته باید استفاده از ایربگ خودرو نیز صحیح باشد. گاهی باز شدن ناگهانی کیسه هوای ماشین میتواند به بینایی یا شنوایی فرد آسیب بزند .همچنین در صورتی که نوزاد یا بچه های خردسال در خودرو هستند، ممکن است ایربگ خطرناک باشد. هرچند ایربگ های مدرن نسبت به مدل های قدیمی، با شدت کمتری باد می شوند. بهتر است بچه ها جای بنشینند که ایربگ فعال نباشد. خطر ناشی از استفاده ایربگ با بالا رفتن آگاهی مردم و بهبود این تکنولوژی در ماشین های مدرن، بسیار کاهش یافته است.

Source :

carbibles

اشتراک گذاری :