بوی بنزین در خودرو و دلایل آن!
بوی بنزین در خودرو و دلایل آن!

نشتی بنزین در خودرو را به سادگی میتوان شناسایی کرد. نیازی نیست به دنبال علائم نشتی در کف گاراژ خود بگردید. فقط کافی ست بوی بنزین در ماشین به مشامتان برسد. در ۹۹ درصد موارد ، ای مسئله نشان دهنده نشتی بنزین می باشد. خب در صورت پیچیدن بوی بنزین در خودرو  چه باید کرد؟ برای پاسخ به این سوال، با فروشگاه آنلاین قطعات خودرو پارت جنیون همراه شوید تا بوی بنزین در خودرو و دلایل آن! را برای شما توضیح دهیم:

 

۱-شل شدن یا فرسودگی درب باک خودرو

بوی بنزین در خودرو و دلایل آن!
درب باک خودرو

شاید خنده دار باشد! ولی در بیشتر مواردی که رانندگان از بوی بنزین در ماشین خود شکایت دارند، مشکل از درب باک خودرو می باشد. گاهی بعد از سوخت گیری، درب باک محکم بسته نمی شود. درب باک موتور از نشت محتوی آن به بیرون جلوگیری می کند. از آنجایی که در مخزن سوخت، بنزین یا سوخت دیزلی وجود دارد، بخشی از آن به گاز تبدیل می شود. اگر درب باک به درستی بسته نشود، این گاز می پرد!

در برخی موارد، راننده فراموش می کند درب باک را ببندد. این مسئله نیز باعث خروج گاز از مخزن سوخت می شود و بوی بنزین به مشام می رسد. گاهی هم نشتی بنزین در ماشین به خاطر فرسودگی درب باک خودرو می باشد.

  • راه حل: خبر خوب این است که چنین مشکلی به آسانی حل می شود. اگر شل شده آن را محکم کنید. یا در صورتی که درب را نبسته اید، آن را ببندید. یا اگر درب باک ترک خورده یا کهنه شده، آن را تعویض کنید.

۲- ترک یا شکستگی مخزن سوخت خودرو

بوی بنزین در خودرو و دلایل آن!
خرابی مخزن سوخت

مخزن سوخت مثل سایر لوازم یدکی خودرو ، به مرور زمان دچار فرسودگی خواهد شد. گاهی نیز ممکن است چیزی زیر شاسی اتومبیل کمانه کند و مخزن را سوراخ کند. هرچند این سناریو بیشتر برای وسایل نقلیه در جاده های بیرون شهری رخ می دهد، ولی گاهی هم در خیابان های شهری اتفاق می افتد. این مسئله یکی از دلایل بوی بنزین در خودرو می باشد.

  • راه حل: حل مشکل مخزن سوخت، نیازمند نگاه موشکافانه مکانیک می باشد. او میتواند با توجه به مشکلی که رخ داده، مخزن سوخت را تعمیر یا تعویض کند. خب پس دفعه بعدی که از خودتان بپرسید ” چرا در ماشین من بوی بنزین می آید؟ “، میدانید کدام قسمت را بررسی کنید.

۳-خرابی اورینگ یا درپوش فیلتر بنزین

بوی زننده بنزین خودرو
خرابی اورینگ

یکی از محتمل ترین دلایل بوی بنزین در خودرو، خرابی واشر یا اورینگ می باشد. بخارات بنزین که از موتور خارج می شود، می تواند از واشر درب بنزین خراب یا شکسته بیرون بپرد! این بخارت در گرمایش، هوا رسانی و سیستم تهویه نقش دارند. هرگاه این بخارات ترکیب شده با هوا از بخاری یا کولر خودرو وارد کابین شود، بوی بنزین به مشام شما می رسد.

  • راه حل: بررسی سرپوش بنزین ساده می باشد. تنها کاری که باید انجام دهید، برداشتن درپوش فیلتر بنزین و بررسی اورینگ می باشد. مطمئن شوید قطعه خراب یا گم شده ای در این قسمت وجود نداشته باشد. به ترک خوردگی ها توجه کنید، چرا که باعث فرار بخار بنزین می شوند. خوشبختانه تعویض درپوش بنزین هزینه چندانی برای شما در بر نخواهد داشت.

۴-خرابی شمع خودرو

خرابی شمع خودرو
خرابی شمع خودرو

آیا می دانید شمع خودرو چیست و چگونه کار می کند؟ ممکن است بوی بنزین در اتومبیل به خاطر شل شدن یا خرابی شمع خودرو باشد. این قطعات موتور باید سرجایشان محکم شوند، چرا که در محفظه احتراق باعث ایجاد جرقه می شوند. در صورتی که شمع ها محکم بسته نشوند، ممکن است حلقه آب بندی باعث نشتی بخار بنزین شود. این بخارات از طریق سیستم تهویه خودرو ، وارد کابین شده و باعث پیچیدن بوی بنزین داخل اتاق خودرو می شود.

  • راه حل: اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی کوئل یا سیم پیچی ها شمع خودرو می باشد. اگر سیم ها سالم به نظر می رسند، بهتر است نیروی گشتاوری هر شمع را ارزیابی کنید. در قدم بعدی، باید شمع ها را به طور همزمان بیرون بیاورید و واشر آب بندی آن را چک کنید. باید کاملا سالم به نظر برسند، در غیر این صورت بهتر است کل شمع ها را تعویض کنید.

۵-نشتی در انژکتور سوخت

بوی بنزین در خودرو و دلایل آن!
خرابی انژکتور سوخت

نشتی در سیستم پاشش سوخت به ندرت رخ می دهد. و مهمترین دلیل آن خرابی اورینگ در انژکتور می باشد. هر انژکتور در بالا یک اورینگ و در پایین یک واشر لاستیکی دارد. این قطعات در انژکتور ، مانع خروج بخارات بنزین از محفظه احتراق می شوند. متاسفانه، به مرور زمان هم اورینگ و هم واشر لاستیکی دچار فرسودگی می شوند.

  • راه حل: موتور را روشن کرده و بگذارید گرم شود. سعی کنید به دنبال منشا بوی بنزین بگردید. اگر در انژکتور سوخت نشتی وجود داشته باشد، پس بو را خواهید فهمید. همچنین اطراف انژکتور هم متوجه رطوبت یا نم خواهید شد. تعویض ارینگ یا واشر لاستیک ساده است. در چنین موردی نیازی به تعویض انژکتور نیست.

 

Source :

carbibles

اشتراک گذاری :