نشانه های خرابی فیلتر بنزین خودرو!
نشانه های خرابی فیلتر بنزین خودرو!

هر روغنی که داخل ماشین استفاده می کنیم باید دارای مکانیزمی باشد که هر ناخالصی یا آلاینده ای را از بین ببرد. در واقع این عملکرد اصلی یک فیلتر می باشد. به همین دلیل است که از فیلتر سوخت، فیلتر روغن گیربکس و حتی فیلتر روغن ترمز استفاده می کنیم. شاید یکی از مهمترین فیلترهای خودرو، صافی بنزین یا همان فیلتر سوخت باشد. ما نمیخواهیم که آلاینده ها با بنزین ترکیب شود و نهایتا به محفظه احتراق موتور راه پیدا کند! دانستن نشانه های خرابی فیلتر بنزین خودرو! میتواند به شما در تعمیر آن کمک کند. پس با فروشگاه لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید.

 

۱-نیروی نوسانی در بارهای مختلف

نشانه های خرابی فیلتر بنزین خودرو!
نوسان نیروی موتور

یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص خرابی فیلتر بنزین ماشین به هنگام رانندگی می باشد! در چنین موقعی شما یک سری علائم در موتور خود متوجه خواهید شد. به طور مثال وقتی از روی پل رد می شود یا از یک سربالایی بالا می روید، متوجه افت قدرت موتور ماشین خواهید شد. چرا نیروی موتور کاهش می یابد؟ چون موتور به سوخت  بیشتری نیاز دارد و مخزن سوخت این نیاز را برآورده نمی کند. چرا مخزن، سوخت نمی رساند؟ چون فیلتر سوخت مسدود شده و به درستی کار نمی کند.

به هنگام عبور از پل یا تپه، خودرو به نیروی بیشتری نیاز دارد تا به نیروی جاذبه غلبه کند. موتور برای تولید نیروی بیشتر به سوخت بیشتر نیاز دارد. متاسفانه به دلیل کثیفی فیلتر بنزین، راه عبور سوخت مسدود می شود و این مقدار سوخت برای موتور کافی نیست.


۲-چراغ چک انجین خودرو

نشانه های خرابی فیلتر بنزین خودرو!
چراغ چک انجین

با اینکه بیشتر سیستم های کنترل آلایندگی (OBD) ، فاقد سنسورهایی برای نظارت بر عملکرد فیلتر سوخت می باشند، اما در صورت گرفتگی فیلتر بنزین، چراغ چک انجین روشن خواهد شد. این علامت یک error code می باشد که نشان دهنده فقر سوخت در موتور است. به طور مثال، کد خطای PO171، نشان دهنده عملکرد ضعیف سیستم سوخت خودرو می باشد. کد خطای PO174 به سنسور جریان هوا خودرو مربوط می شود و میتواند نشان دهنده کم بودن ترکیب سوخت در موتور باشد. همچنین اینها میتوانند علامت خرابی سنسور اکسیژن یا سنسور جریان هوا باشند.

در برخی موارد، راننده تصور می کند باید برای تعویض سنسور اندازه گیری جریان هوا یا سنسور MAF یا سنسور اکسیژن اقدام کند، در صورتی اینها نشان دهنده کثیف بودن یا گرفتگی فیلتر بنزین ماشین می باشد!


۳-خاموش شدن موتور خودرو

نشانه های خرابی فیلتر بنزین خودرو!
خاموش شدن موتور

این مورد هم مثل نوسان در قدرت موتور ، باعث کاهش جریان بنزین در فیلتر بنزین و انژکتورها می شود. موتور برای عملکرد بهینه به سوخت کافی نیاز دارد. آگر خرابی یا گرفتگی فیلتر بنزین خودرو قابل توجه باشد، میزان سوخت مورد نیاز موتور را تامین نخواهد کرد. بنابراین سوخت کافی به موتور نمی رسد و ماشین خاموش می شود.


۴-روشن نشدن موتور خودرو

نشانه های خرابی فیلتر بنزین خودرو!
روشن نشدن موتور

در صورتی که موتور ماشین روشن نشود، حتی اگر آمپر سوخت، یک مخزن پر را نشان دهد، احتمال گرفتگی و کثیف بودن فیلتر بنزین ماشین وجود دارد! البته روشن نشدن موتور خودرو ، میتواند دلایل دیگری مثل خرابی استارتر، خرابی آلترناتور، خوابیدن باتری و یا خرابی شمع ها را داشته باشد.احتمال خرابی پمپ بنزین هم وجود دارد. همانطور که میدانید این پمپ، سوخت را از مخزن و از طریق فیلتر به موتور می رساند. اگر خراب شود، موتور روشن نمی شود.

Source :

carbibles

اشتراک گذاری :