زیاد بودن روغن گیربکس و عواقب آن!
زیاد بودن روغن گیربکس و عواقب آن!

جعبه دنده خودروی شما نیاز به روغن با کیفیت برای عملکرد بهینه دارد. در واقع اهمیت آن با روغن موتور خودرو برابری می کند. این روغن قطعات فلزی مختلف جعبه دنده را روغنکاری می کند تا از داغ کردن ماشین جلوگیری شود. متاسفانه برخی از رانندگان از عواقب زیاد بودن روغن جعبه دنده بی اطلاع هستند. با فروشگاه لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید تا درباره زیاد بودن روغن گیربکس و عواقب آن! بیشتر بدانید.

 

عواقب پر کردن بیش از حد گیربکس

زیاد بودن روغن گیربکس و عواقب آن!

تفاوت گیربکس اتوماتیک و دستی را میدانید؟ و اما درباره روغن گیربکس چه میدانید؟ سازندگان خودرو توصیه های خاصی در زمینه میزان روغن گیربکس دارند . مهندسان خودرو به منظور عملکرد صحیح قطعات مختلف خودرو، برای تمام روغن های خودرو، از روغن موتور گرفته تا روغن ترمز، ضدیخ موتور و روغن گیربکس، میزان مشخصی را تعیین کرده اند.

روغن گیربکس مثل روغن موتور می باشد. این روغن باید ویسکوزیته کافی داشته باشد تا بتواند در قسمت های مختلف جعبه دنده به گردش در بیاید. همچنین میزان آن هم باید مناسب باشد. در این صورت میتوان اطمینان یافت که همه سطوح گیربکس روغنکاری می شوند.

روغنکاری سطوح فلزی به جلوگیری از اصطکاک می انجامد. همچنین از فرسودگی قطعات و از کار افتادن ناگهانی آنها جلوگیری می کند. چیزی که اغلب رانندگان نمی دانند این است که میزان زیاد و بیش از حد روغن گیربکس نیز به اندازه کم بودن آن ، فشار ایجاد می کند.

روغن به سطوحی که با آن در تماس است، فشار اضافی ایجاد می کند. ولی در صورتیکه میزان مناسب از روغن جعبه دنده در خودرو خود استفاده کنید، این فشار به میزان کافی می باشد. خب عواقب استفاده بیش از حد از روغن گیربکس چیست؟

 

۱-افزایش فشار روغن گیربکس

همانطور که گفتیم، پر کردن بیش از حد نیاز جعبه دنده از روغن ، باعث افزایش فشار قطعات خودرو می شود. یکی از مضرات افزایش فشار روغن گیربکس، آلودگی هوا می باشد. این اتفاق به این دلیل می افتد که دنده های چرخان جعبه دنده، روغن را به داخل محفظه می پاشد. این منجر به واکنش شیمیایی می شود و در نتیجه حباب های هوا یا کف بوجود می آورد.

وجود حباب در روغن گیربکس ، عملکرد روغن کاری را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع بر ویسکوزیته روغن تاثیر می گذارد و به جای لایه های نازک روغن بین قطعات فلزی، کیسه های هوا قرار می گیرد. در این صورت دنده ها روغنکاری نمی شود و به هم ساییده می شوند. در نتیجه به مرور زمان قطعات فرسوده می شوند ، دنده به خوبی جا نمی رود و عوض کردن دنده با تاخیر و ایجاد صدا همراه می شود.


۲-داغ کردن گیربکس

در صورت روغنکاری ناکافی، گیبرکس داغ می کند. به یاد داشته باشید که یکی از مهمترین وظایف روغن گیربکس، جلوگیری از داغ شدن گیربکس می باشد. روغن این کار را با کاهش اصطکاک بین قطعات انجام می دهد.  زیاد بودن روغن گیربکس منجر به نشتی روغن می شود. در نتیجه هنگام رانندگی دنده به خوبی جا نمی رود و یا گیر می کند.


۳-خرابی گیربکس

افزایش فشار قطعات، نشتی روغن و اصطکاک بین قطعات در نهایت منجر به خرابی زودهنگام جعبه دنده می شود. اگر شما به عنوان یک راننده علائم زیاد بودن روغن گیربکس را نادیده بگیرید، در نهایت با یک جعبه دنده خراب روبرو خواهید شد. بازسازی گیربکس نیز هزینه زیادی برای شما دربر خواهد داشت.

Source :

carbibles

اشتراک گذاری :