مراحل تمیز کردن سنسور اکسیژن خودرو!
مراحل تمیز کردن سنسور اکسیژن خودرو!

همانطور که میدانید سنسور اکسیژن بخش مهمی از خودروی شماست. این قطعه بخشی از سیستم کنترل آلایندگی ماشین به شمار می رود. کثیف بودن سنسور اکسیژن منجر به روشن شدن چراغ چک انجین و افزایش مصرف سوخت خواهد شد. در چنین شرایطی باید سنسور اکسیژن را باز کنید و یک شب آن را در بنزین بخوابانید. با فروشگاه پارت جنیون همراه باشید تا با مراحل تمیز کردن سنسور اکسیژن خودرو! آشنا شوید.

 

شناسایی محل سنسور اکسیژن

مراحل تمیز کردن سنسور اکسیژن خودرو!

۱-نکات ایمنی را رعایت کنید! از آنجایی که با بنزین و قطعات خودرو در تماس هستید، از یک جفت دستکش و عینک استفاده کنید. دستکش و عینک محافظ را میتوانید از فروشگاه های لوازم یدکی خودرو تهیه کنید.

۲-با استفاده از جک ، ماشین را بالا ببرید! برای باز کردن سنسور اکسیژن، باید به زیر خودرو دسترسی داشته باشید. قبل از هرکاری مطمئن شوید که ترمز دستی را کشیده اید. سپس جک را زیر شاسی ماشین قرار دهید.

۳-محل قرار گیری سنسور را پیدا کنید! با توجه به محل ساخت و مدل ماشین، ممکن است بیش از دو سنسور اکسیژن وجود داشته باشد. برای پیدا کردن سنسورهای خودرو از دفترچه راهنمای آن کمک بگیرید. هر خودرو حداقل دو سنسور اکسیژن دارد: یکی در جلوی مبدل کاتالیزوی و دیگری در منیفولد اگزوز. اگر بیش از یک منیفولد داشته باشد، در هر یک از آنها، یک سنسور اکسیژن هم هست.


باز کردن سنسور اکسیژن

مراحل تمیز کردن سنسور اکسیژن خودرو!

۴-از اسپری WD-40 استفاده کنید! به کمک این اسپری، سنسور اکسیژن را شل کنید. اسپری WD-40 پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در جای خود شل می شود و میتوانید آن را باز کنید.

۵-یک سطل را پر از بنزین کنید! مادامی که منتظر هستید اسپری WD-40 روغنکاری کند ، یک سطل را از بنزین پر کنید و کنار خودرو قرار دهید. وقتی سنسور ها را باز کردید، آن را داخل سطل بنزین بیاندازید تا تمیز شود.

۶-سنسورها را باز کنید! بعد از گذشت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه میتوانید با استفاده از یک آچار مناسب، سنسورها را باز کنید. حالا پیچ های آن شل شده و به راحتی از محفظه خود بیرون می آید.


تمیز کردن سنسور اکسیژن

مراحل تمیز کردن سنسور اکسیژن خودرو!۷-سنسورها را در سطل بنزین غوطه ور سازید! پس از باز کردن سنسورهای اکسیژن ، آن را داخل ظرف بنزین آماده قرار دهید. با گذشت زمان، سنسورها تمیز خواهند شد. حواستان باشد هنگام انجام این کارها سیگار نکشید و فندک روشن نکنید.

۸-درب سطل را ببندید! درب ظرف بنزین را ببنید چرا که اشتعال زاست و همچنین برای حیوانات خطرناک است.

۹-یک شب منتظر بمانید! اجازه دهید حسگرهای اکسیژن خودرو به مدت یک شب در بنزین خیس بخورد. در واقع بنزین نمیتواند به سرعت سنسورها را تمیز کند. سعی کنید هر از گاهی درب ظرف را باز کنید و سنسورها را جابجا کنید تا همه جای آن آغشته شود.

۱۰-سنسورها را خشک کنید! بعد از گذشت یک شب، به سراغ حسگرها بروید و مطمئن شوید ظاهر آن کاملا تمیز شده باشد. حالا با استفاده از یک پارچه نخی، آن را خشک کنید.

۱۱-سنسورها را سر جای خود نصب کنید! بعد از خشک کردن، با استفاده از آچار ، سنسورها را سر جای خود در منیفولد اگزوز و غیره نصب کنید. حالا جک را از زیر ماشین بردارید. احتمالا دیگر چراغ چک انجین روشن نخواهد شد و همچنین مصرف سوخت شما کمتر می شود.

Source :

wikihow

اشتراک گذاری :