مراحل تعویض شمع خودرو!
مراحل تعویض شمع خودرو!

خودروهای بنزینی و گازی هر دو به شمع مجهز هستند. شمع خودرو جریان الکتریکی را از محفظه احتراق هدایت می کنند و باعث اشتعال سوخت می شوند. در واقع این یکی از مهمترین قطعات موتور احتراق و خودروهای مدرن می باشد. درست مثل سایر لوازم یدکی خودرو، شمع ها به مرور زمان فرسوده می شوند و بایستی برای تعویض یا تعمیر آن اقدام کرد. با فروشگاه پارت جنیون همراه شوید تا بدانید چگونه شمع خودرو را تعویض کنیم؟

 

بیرون آوردن شمع کهنه

مراحل تعویض شمع خودرو!

۱-موقعیت شمع در خودرو را پیدا کنید! (با کمک دفترچه راهنمای خودرو) وقتی کاپوت خودرو را باز می کنید، مجموعه ای از ۴تا۸ سیم خواهید دید که به بخش های مختلف موتور منتهی می شوند. شمع ها داخل موتور در انتهای این سیم ها قرار دارند.

  • *شمع ها در یک موتور ۴ سیلندر و ۶ سیلندر ، روی موتور یا کنار آن قرار دارند. در برخی خودروها هم باید کاور موتور را بردارید تا بتوانید سیم های شمع را ببینید.

۲-قبل از بیرون آوردن شمع ها، اجازه دهید موتور خودرو خنک شود! اگر به تازگی با ماشین خود رانندگی کرده اید، شمع، کل موتور و سیستم اگزوز شدیدا داغ خواهد بود. اجازه دهید موتور خنک شود. برای این کار باید آچار سوکت درایو، وایر شمع و شکاف سنج آماده کنید.


۳-اولین شمع را بردارید! وایر شمع را از موتور بیرون بکشید. به آرامی انتهای آن را بگیرید و بادقت آن را بیرون بکشید تا شمع بیرون بیاید. سیم را به زور بیرون نکشید، در غیر این صورت باعث خرابی شمع و وایر شمع خواهید شد. یک شمع را بیرون بیاورید و آن را بررسی کنید.

  • *در صورتی که اتصالات آن سوخته باشد، کابل هادی و شمع را تعمیر کنید تا نیروی گشتاوری آن درست شود. سپس از یک فروشگاه قطعات خودرو برای خرید شمع اقدام کنید. در صورت نیاز برای بیرون آوردن شمع ها، باید به ترتیب و بدون آسیب زدن به آن عمل کنید. چرا که اگر سیم ها را اشتباه وصل کنید، باعث خرابی موتور خواهید شد.

۴-شکاف شمع را اندازه گیری کنید! این مقدار باید بین ۰٫۲۸ تا ۰٫۶۰ اینچ باشد. البته این مقدار با توجه به نوع شمع ها و مدل ماشین شما ، میتواند کمی کمتر یا زیادتر باشد . این روزها بیشتر شمع ها بر اساس مدل شمع و کاربرد ، شماره گذاری شده اند. با این وجود بهتر است شما هم شکاف شمع ها را اندازه گیری کنید. به دفترچه راهنمای خود مراجعه کنید تا بدانید این شکاف چقدر باید باشد. یا میتوانید از یک شکاف سنج استفاده کتید.

  • *اگر این شکاف بیشتر از حد باشد و شمع از کیفیت کافی برخوردار باشد، میتوانید به آرامی این فاصله را کاهش دهید. بهتر است بعد از پیمودن هر ۲۰۰۰۰ کیلومتر یا ۱۲۰۰۰ مایل ، برای تعویض شمع خودرو اقدام کنید.از آنجایی که قیمت شمع خودرو، چندان بالا نیست، بهتر است در فواصل منظم آن را تعویض کنید.
  • *اگر میخواهید خودتان شمع ها را تعویض کنید، باید ابزار و تجهیزات لازم مثل شکاف سنج خوب را تهیه کنید. این شکاف سنج یک حلقه فلزی ست که میتوان برای بررسی فاصله الکترودها استفاده کرد. در واقع الکترودها برای ایجاد اشتعال، باید به هم دیگر به اندازه کافی نزدیک باشند.

۵-خرابی شمع های موجود را بررسی کنید! ممکن است گاهی شمع ها کثیف به نظر برسند ولی درست کار کنند. تنها در صورت مشاهده هر گونه زنگ زدگی در اطراف الکترودها، سوخت الکترودها ، یا شکستن برخی قسمت های الکترود، باید بر ای تعویض شمع اقدام کنید.

  • *در صورت کج شدن، شکستن یا سیاه شدن شمع ها، موتور خودرو دچار مشکل می شود و باید بدون هیچ تعللی نزد یک مکانیک خوب بروید.

 

نصب شمع های جدید

مراحل تعویض شمع خودرو!

۱-شمع مناسب را انتخاب کنید! میتوانید به کمک دفترچه راهنما، یا یکی از کارشناسان ما در فروشگاه آنلاین پارت جنیون، کمک بخواهید تا با توجه به سال، ساخت و مدل ماشین ، شمع مناسب را تهیه کنید. صدها نوع شمع در قیمت های مختلف از جنس پلاتین، ایریدیوم، اتریم و غیره وجود دارد. شمع هایی که از جنس فلزات گرانبها (مثل پلاتیم و ایریدیوم) هستند، نسبت به شمع های مسی گران تر و البته مقاوم تر هستند.

  1. *بهتر است مشابه شمع های قبلی خودروی خود را تهیه کنید. دنبال جنس ارزان نباشید. سازنده قطعا بی دلیل این مدل از شمع را برای خودروی شما انتخاب نکرده است. پس بهتر است در صورت لزوم شمع مشابه با شمع خراب خودروی خود خریداری کنید.
  2. سعی کنید شمع هایی با شکاف قابل تنظیم تهیه کنید. با استفاده از شکاف سنج و به کمک دفترچه راهنمای خودروی خود ، شکاف آن را تنظیم کنید.

۲-قبل از نصب شمع جدید، اطراف آن را تمیز کنید! هنگام تعویض شمع خودرو، بهتر است وایر شمع ها را برسی کنید و اطراف خروجی های سیم ها را تمیز کنید. از یک برس سیمی یا اسپری هوای فشرده استفاده کنید و اطراف اتصالات سیم ها را تمیز کنید. در صورت لزوم سیم ها را تعویض کنید.


۳-شمع ها را نصب کرده و محکم کنید! با استفاده از آچار شمع، شمع ها را از موتور جدا کنید و یکی یکی شمع های جدید را جایگزین کنید. با دست خود (۱٫۸ دور) آن را محکم کنید. به هیچ وجه بیش از حد شمع ها را محکم نکنید که آسیب آن جبران ناپذیر است. یادتان باشد که کابل های شمع  ها را تعویض کنید.

Source :

wikihow

اشتراک گذاری :