عمر مفید رادیاتور خودرو چقدر است؟
عمر مفید رادیاتور خودرو چقدر است؟

موتور خودرو ، انرژی زیادی به شکل گرما هدر می دهد. در صورتی که این گرما کنترل نشود، نه تنها به خود موتور بلکه به سایر قطعات خودرو آسیب خواهد زد. بنابراین باید دمای موتور خودرو زیر یک سطح مشخصی باشد. و این کار به سیستم خنک کننده محول شده است که مایع خنک کننده یا ضد یخ را به موتور می فرستد تا گرمای اضافی را به خود جذب کند. این مایع خنک کننده پس از جذب گرما به رادیاتور باز می گردد و گرما توسط بال های فن خنک کننده به بیرون هدایت می شود. عمر مفید رادیاتور خودرو چقدر است؟ با فروشگاه لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید.

 

بدون وجود یک رادیاتور برای از بین بردن گرما از مایع خنک کننده ، ماشین به سرعت داغ می کند و موتور شروع به خراب کردن خود می کند! بنابراین یک رادیاتور برای عملکرد بهینه در خودرو ضروری ست. اما طول عمر رادیاتور چقدر است؟ اغلب مکانیک های خودرو بر این باورند که یک رادیاتور با رعایت تمام نکات مراقبتی میتواند ۱۰ سال عمر کند. در واقع رادیاتورهای قدیمی فلزی ، تا مادامی که خودرو کار می کند، جوابگو هستند! واما رادیاتورهای مدرن که از پلاستیک ساخته شده اند، با سرد و گرم شدن رادیاتور منبسط و منقبض می شوند. با گذشت زمان ، این امر باعث شکستن رادیاتور خواهد شد. هر چند تا قبل از پایان دهه اول این اتفاق به ندرت رخ می دهد. آیا رانندگی با رادیاتور شکسته خطرناک است؟ این مقاله را بخوانید.

عمر مفید رادیاتور خودرو چقدر است؟

برای دستیابی به حداکثر عمر مفید یک رادیاتور، باید سیستم خنک کننده را طبق دستور دفترچه راهنما بشویید و تمیز کنید تا ضد یخ به راحتی در آن جریان پیدا کند. و البته همیشه مطمئن شوید سطح مایع خنک کننده در رادیاتور مناسب باشد. چرا که مایع خنک کننده در اثر گرم شدن رادیاتور بخار می شود. اگر سطح مایع به طور مرتب کاهش می یابد، احتمالا در سیستم نشتی وجود دارد. پس در اولین فرصت نزد مکانیک بروید و این مشکل را برطرف سازید.

سایر مشکلات شامل زنگ زدگی شیلنگ های اتصال، خوردگی آلومینیوم و خرابی ترموستات تنظیم کننده جریان مایع خنک کننده می شوند. خرابی ترموستات باعث گرم کردن موتور به طور پی در پی می شود که باید در اسرع وقت به آن رسیدگی شود. هر چه سریعتر و بیشتر به رادیاتور اتومبیل رسیدگی کنید، طول عمر آن بیشتر خواهد شد. حتی شاید تا پایان عمر خودرو کار کند!

اشتراک گذاری :