انواع سنسور خودرو
انواع سنسور خودرو

فناوری های خودرویی در طول چند سال اخیر پیشرفت های بسیاری کرده است و روش استفاده از خودروها را تغییر داده است. امروزه میتوانید در خودرو، به آهنگ های مورد علاقه تا گوش دهید، ریلکس کنید، خرید کنید و غیره! علاوه بر این ، موتور خودرو به این قابلیت رسیده که خودش مشکلش را تشخیص دهد! موتور ماشین با کامپیوتر آن مبادله می کند و مشکلات را اطلاع می دهد. خب موتور خودرو ، از کجا می فهمد چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ سنسورها..  سنسورهای مختلفی در ماشین شما وجود دارند که وظایف متفاوتی بر عهده دارند. در اینجا به معرفی انواع سنسور خودرو  می پردازیم. با فروشگاه لوازم یدکی پارت جنیون همراه شوید.

۱-سنسور جریان هوا

انواع سنسور خودرو
سنسور جریان هوا

همانطور که از نامش پیداست، این سنسور وظیفه محاسبه حجم و چگالی هوای دریافتی موتور را دارد.  سنسور جریان هوا اطمینان حاصل می کند که موتور سوخت کافی برای عملکرد بهینه را دریافت می کند. این سنسور از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که با خراب شدن آن، خودرو سوخت بیشتری مصرف می کند و حتی شاید موتور خاموش شود. بنابراین در اولین فرصت باید برای تعویض سنسور اندازه گیری جریان هوا اقدام کنید.


۲-سنسور دور موتور

انواع سنسور خودرو
سنسور دور موتور

این سنسور به میل لنگ موتور متصل می باشد و وظیفه نظارت بر سرعت چرخش این میل لنگ ، را بر عهده دارد. در واقع میل لنگ تزریق سوخت به موتور را کنترل می کند.خب ما نمیخواهیم سوخت ببیشتری به موتور وارد شود، چرا که نه تنها باعث افزایش مصرف سوخت خواهد شد ، بلکه بر زمان بندی موتور نیز تاثیر می گذارد. این سنسور همچنین احتمال توقف ناگهانی ماشین را کاهش می دهد.


۳-سنسور اکسیژن

انواع سنسور خودرو
سنسور اکسیژن

این سنسور میزان اکسیژن موجود در لوله اگزوز را محاسبه می کند. بر اساس این محاسبه، میتواند تشخیص دهد که سوخت موتور کم یا زیاد شده است. در صورت خرابی سنسور اکسیژن خودرو، مصرف سوخت شما بالا خواهد رفت و ماشین دچار تکان های ناگهانی و شدید خواهد شد.


۴-مپ سنسور یا فشار مطلق منیفولد

سنسور فشار مطلق منیفولد
سنسور فشار مطلق منیفولد

مپ سنسور (Map sensor) بر بار موتور نظارت دارد. در ابتدا، این سنسور به محاسبه تفاوت بین فشار منیفولد و فشار خارجی می پردازد تا مطمئن شود موتور در حین تغییرات در فشار، قادر به سوخت گیری می باشد. همچنین مثل سایر سنسورها، به مصرف بهینه سوخت هم کمک می کند.


۵-ناک سنسور

سنسور ضربه یا ناک سنسور ، تضمین می کند که سوخت به آرامی می سوزد. خرابی این سنسور برای موتور ماشین خطرناک می باشد چرا که باعث خراب شدن واشر سر سیلندر ، شکستن رینگ ها، و آسیب دیدن بلبرینگ یاتاقان می شود. تعمیر این قطعات خودرو بسیار گران تمام می شود، پس وجود این سنسورها ضروری ست.


۶-سنسور دمای سوخت

این سنسور به طور دائم بر دمای سوخت نظارت دارد تا به مصرف بهینه سوخت کمک کند. اگر بنزین سرد باشد، زمان بیشتری طول می کشد تا بسوزد. مشکل اینجاست که تغییر سطح جریان درونی میتواند به سایر قطعات خودرو آسیب برساند. بنابراین، وظیفه این سنسور کنترل دمای سوخت تزریق شده به موتور می باشد.


۷-سنسور ولتاژ

سنسورهای خودرو
سنسور ولتاژ

سنسور ولتاژ و جریان، یک سنسور مهم می باشد که دور خلاص ماشین را کنترل می کند و در صورت نیاز سرعت آن را کاهش یا افزایش می دهد.

بسیاری از این سنسورها بخشی از لوازم یدکی خودرو میباشند، در حالی که برخی دیگر را باید جداگانه تهیه کرد.باید با توجه به نیاز خود این سنسورها را خریداری کنید. پس قبل از خرید و نصب هر سنسوری روی خودرو، با یک کارشناس حرفه ای مشورت کنید.

Source :

carfromjapan

اشتراک گذاری :