8 صدای عجیب و غریب خودرو و دلایل آن!
۸ صدای عجیب و غریب خودرو و دلایل آن!

اگر قوانین نگهداری از خودرو را به درستی رعایت کنید، هنگام رانندگی یک زمزمه خوش آهنگ از ماشین به گوش می رسد! اولین راه تشخیص مشکل خرابی ، گوش دادن به صداهای غیرعادی خودرو می باشد. از صدای ضربه زدن یا صدای ناک موتور گرفته تا صدای ساییدن چرخ دنده، صدای چلپ چلپ خودرو و صدای گوش خراش جیغ لنت ها، همه اینها میوانند نشانه مشکلی در خودروی شما باشند. در صورت بی توجهی به این صداها، هزینه های سنگینی را متحمل خواهید شد. با فروشگاه لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید تا ۸ صدای عجیب و غریب خودرو و دلایل آن! را برای شما شرح دهیم:

 

۱-صدای ساییدن

خرابی پمپ هیدرولیک فرمان
خرابی پمپ هیدرولیک فرمان

صدای خرد شدن یا ساییده شدن در موتور، میتواند دلایل زیادی داشته باشد. احتمال خرابی موتور، آلترناتور، پولی های مختلف و غیره وجود دارد. اگر این صدا، به صورت صدای جیغ یا ناله مانند می باشد، احتمال خرابی پمپ هیدرولیک فرمان خودرو نیز هست.

اگر صدای سایش به محض روشن شدن موتور به گوش می رسد، باید پمپ هیدرولیک فرمان، آلترناتور و حتی واتر پمپ را بررسی کنید. ولی اگر زمانی که موتور روشن است و خودرو را پارک کرده اید، صدای ساییدن به گوش نمی رسد، ترمزها را تست کنید. اگر هنگام ترمز گرفتن صدای ساییدن شنیدید، پس به احتمال زیاد مشکل از لنت ترمز می باشد. به چپ و راست بپیچید! اگر صدای سایش آمد، مشکل از بلبرینگ های خودرو می باشد. صدای ساییدن به هنگام عوض کردن دنده ها، نشانه خرابی کلاچ و فرسودگی جعبه دنده می باشد.


۲-صدای ناک موتور

صدای ناک موتور
صدای ضربه

صدای ضربه یا ناک، همیشه نشان دهنده خرابی موتور می باشد. در بیشتر موارد، علت ناک موتور ، عدم گریسکاری موتور به اندازه کافی ست. در برخی موارد، این صدا نشان دهنده شکستن یکی از قطعات خودرو می باشد. البته برخی موتور ها به طور نرمال یک صدای تیک تیک ایجاد می کنند که بخاطر عملکرد اجزای الکتریکی تولید می شود. سلونوئیدها، انواع سیستم سوخت رسانی و رله ها ، میتوانند صدای تیک تیک ایجاد کنند. حتی خود موتور هم در صورت افزایش دور موتور، این صدا را ایجاد می کند. در واقع این صداهای تیک تیک خودرو طبیعی هستند ولی اگر به صدای ناک بلندی تبدیل شد، نشان دهنده خرابی خودروی شما می باشد.

اگر صدای ضربه از بخش بالایی موتور به گوش می رسد، احتمالا به دلیل خرابی میل بادامک می باشد. ولی در صورتی که صدا از بخش های زیر و با آهنگ پایینی شنیده می شود، اتصالات یاتاقان دچار مشکل شده اند. اگر صدای ناک بسیار بلند و عمیق بود، پس تسمه سفت کن تایم پوسیده است.


۳-صدای جیغ یا سوت مانند

خرابی تسمه پروانه
خرابی تسمه پروانه

هر گاه موتور خودرو را روشن کردید و صدای جیغ مانند آزاردهنده ای به گوش رسید، احتمالا تسمه پروانه شل یا خراب شده است. تسمه پروانه وظیفه ی به حرکت در آوردن واتر پمپ، پمپ هیدرولیک فرمان، کامپرسور AC، و آلترناتور را دارد. در صورتی شل شدن تسمه پروانه باید نزد مکانیک بروید تا آن را محکم کند. در غیر این صورت باعث آسیب به سایر قطعات موتور خواهد شد.


۴-صدای هیس هیس

8 صدای عجیب و غریب خودرو و دلایل آن!
صدای جلز و ولز زیر درب موتور

همانطور که میدانید تعداد زیادی شیلنگ با عملکردهای مختلفت در موتور ماشین وجود دارند. اینها به انتقال مایع هیدرولیک، مایع خنک کننده موتور و حتی هوا کمک می کنند. متاسفانه، شیلنگ های لاستیکی خودرو دوام زیادی ندارند. این شیلنگ ها به مرور زمان ترک می خورند و می شکنند. حتی اتصالات شیلنگ نیز ممکن است خراب شود. در صورت فشار بالای مایع یا هوا ، هر یک از این بخش ها ممکن است دچار پارگی شود و صدای هیس هیس در خودرو ایجاد شود.


۵-صدای ترکیدن

صدای انفجار
خرابی فیلتر هوا

صدای انفجار ریز خودرو تنها دو دلیل میتواند داشته باشد: احتراق ناقص موتور و یا خرابی کاتالیزور. احتراق ناقص زمانی رخ می دهد که موتور بیش از حد نیاز، سوخت دریافت می کند. در واقع وقتی فیلتر هوا کثیف یا خراب باشد، هوای کمتری وارد موتور می شود. در نتیجه میزان سوخت نسبت به هوا کمتر شده است.هرچند اصلی ترین دلیل صدای انفجار بلند در خودرو ،احتراق ناقص موتور است ولی گاهی هم مشکل از کاتالیزور خودرو می باشد. این قطعه که بین موتور و اگزوز قرار دارد ، گازهای سمی را خنثی می کند. در چنین موردی باید نزد مکانیک بروید.


۶-صدای تق تق

خرابی سیستم اگزوز
خرابی سیستم اگزوز

دلایل زیادی باعث صدای تلق تلق در خودرو می شود. دلیل اصلی تق تق ماشین، خرابی سیستم اگزوز می باشد. این صدا بیشتر شبیه تکان دادن یک قوطی سنگریزه می باشد و معمولا وقتی ماشین درجا کار میکند یا پشت ترافیک و چراغ قرمز هستید، به گوش می رسد. در چنین شرایطی باید کاتالیزور را تعویض کنید. گاهی هم لوله اگزوز و صدا خفه کن اگزوز باید تعویض شوند.


۷-صدای خراشیدن

8 صدای عجیب و غریب خودرو و دلایل آن!
خرابی لنت ترمز

هرگاه هنگام ترمز گرفن با صداهایی مثل جیغ کشیدن، خراشیدن و یا ساییدن مواجه شدید، قطعا ترمز ماشین دچار مشکل شده است. هرچند روتورهای ترمز از مواد محکمی ساخته شده ولی طول عمر زیادی ندارند. هر بار که شما ترمز میگیرید، لنت ترمز با روتورها اصطکاک پیدا می کنند تا خودو را متوقف سازند. به مرور زمان لنت ترمز فرسوده میشود و بخش های فلزی کولیس بیرون میزند. وقتی این بخش های فلزی با روتور تماس پیدا می کند، شما صدای خراشیدن را می شنوید. برای اطلاعات بیشتر مقاله دلایل اصلی سر و صدای ترمز خودرو! را بخوانید.


۸-صدای خس خس

خرابی سیستم اگزوز
خرابی سیستم اگزوز

یکی از دلایل صدای خس خس هنگام سرعت زیاد خودرو، خرابی سیستم اگزوز می باشد. اگر چرا چک خودرو هم روشن شد، به احتمال زیاد نشتی اگزوز رخ داده است.برای رفع نشتی اگزوز باید نزد مکانیک بروید و بخشی که باعث نشتی شده را تعویض کنید. اگر باز هم چراغ چک انجین خودرو روشن شد، احتمالا مشکل خودرو جدی تر از این حرف هاست. این صدای خس خس یا تاپ تاپ خودرو به دلیل خرابی بلبرینگ های یاتاقان می باشد.در چنین شرایطی بلبرینگ ها باید تعویض شود.

 

Source :

carbibles

اشتراک گذاری :