تعیین سایز باتری خودرو!
تعیین سایز باتری خودرو!

خالی شدن باتری خودرو یکی از بدترین و آزاردهنده ترین مشکلاتی ست که برای رانندگان پیش می آید. اگر بخواهید صبح سوار ماشین شوید ولی باتری ماشین کار نکند، احتمالا به یک باتری جدید نیاز دارید. ولی از کجا باید شروع کنید و چگونه باید باتری مناسب برای خودرو را تهیه کنید؟ با لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید تا تعیین سایز باتری خودرو! را برای شما شرح دهیم.

 

تهیه باتری جدید

تعیین سایز باتری خودرو!

میتوانید برای تهیه باتری جدید با مکانیک خود تماس بگیرید و بنا بر بودجه و مدل ماشین شما، باتری مناسبی تهیه و نصب کنید. نکاتی مثل سیستم الکتریکی خودرو و سایز باتری ماشین را باید در انتخاب باتری باید در نظر بگیرید. نصب باتری جدید را میتوانید خودتان به راحتی انجام دهید ، فقط باید باطری مناسب را خریداری کنید.


انواع باتری خودرو

تعیین سایز باتری خودرو!

باتری خودرو سلول مرطوب

این باتری با الکترولیت مایع در دسته باتری های سرب-اسید قرار دارد. از آنجایی که داخل این باتری ها الکترولیت مایع وجود دارد میتوان آن را دوباره شارژ کرد. این اتفاق زمانی می افتد که موتور خودرو کار می کند. اگر ماشین شما مجهز به این نوع باتری سلول مرطوب می باشد، باید دائما سطح اسید رقیق را چک کنید. آب موجود در محلول میتواند بخار شود و باید دوباره پر شود. باید از آب مقطر استفاده شود و باید نسبت آب و اسید به قدری باشد که به درستی کار کند. یک نمونه دیگر از همین باتری ها نیز وجود دارد که به آن باتری سیلد اسید گفته می شود.

در واقع دو نوع باتری سلول مرطوب داریم: یکی باتری SLI ، که به محض روشن شدن خودرو، انرژی مورد نیازش را از آلترناتور می گیرد. اغلب ماشین ها به این نوع باتری مجهز هستند.

نوع دیگر باتری دیپ سایکل یا چرخه عمیق می باشد که عمر طولانی تری دارند و انرژی را در دوره های طولانی تری دریافت می کنند. این نوع باتری ها را میتوان به طور مکرر شارژ کرد ، بدون اینکه خراب شوند.

باتری VRLA

باتری های وی آر ال ای یک نوع باتری های سب اسید قابل شارژ هستند که نیاز به هیچ منفذ و دریچه ای ندارند. این باتری ها قابلیت استفاده در هر فضای کوچکی را دارند و میتوان آن را در هر حالتی قرار داد، بنابراین بسیار ایمن هستند.

همچنین میتوان از باتری ژل یا باتری AGM استفاده کنید. همانطور که از نامش پیداست، باتری ژلی دارای الکترولیت ژلی به جای مایع می باشد. این نوع باتری در برابر گرما بسیار مقاوم هستند و با تکان خوردن ناکهای آسیب نمی بینند. از آنجایی که این باتری ها سیلد هستند، آب آن بخار نمی شود.


سایزهای مختلف باتری خودرو

همانند نوع باتری، سایز باتری خودرو هم در انتخاب آن مهم است. سایزهای باتری خودرو بر حسب سایزهای گروه باتری ها تعیین شده است. سایز باتری مناسب که به آن سایز گروه گفته می شود، یک استاندارد صنعتی ست که ارتفاع، عرض و طول باتری را مشخص می کند. همچنین موقعیت مثبت و منفی باتری را تعیین می کند که به آن قطب هم می گویند. از آنجایی که سایز باتری ها استاندارد می باشد، سازندگان خودرو میتوانند به راحتی با توجه به اندازه باطری خودرو، سایر قطعات موتور را طراحی کنند.

به کمک سایز گروه باطری خودرو ، به راحتی میتوان باتری مناسب برای خودرو را انتخاب و نصب کرد. باید مشخصات روی لیبل باتری را با مشخصات ذکر شده در دفترچه راهنمای خودرو تطبیق دهید. گروه باتری به سال آن مربوط می شود. رایج ترین سایز گروه های باتری ها ۲۴,۲۴F,25,34,35,51,51R, 52,58,58R,59 و ۶۵ می باشند.

در اینجا به فهرستی از سایز باتری برخی خودروها اشاره می کنیم:

سایز ۳۴ – کرایسلر

سایز ۳۵- هوندا، نیسان، تویوتا

سایز ۶۵ – فورد، لینکلن، مرکوری

سایز ۷۵ – خودروهای جنرال موتورز

سایز ۳۴/۷۸ – مدل های خاص و دو ترمیناله کرایسلر و جنرال موتورز


عواقب استفاده از باتری با سایز اشتباه!

استفاده از باتری با سایز مناسب در خودرو اهمیت بسیاری دارد. برخی باتری ها ممکن است دارای طول و عرض یکسان ولی ارتفاع متفاوت باشند. بنابراین حواستان را جمع کنید. در صورت استفاده از باتری اشتباه در خودرو، ممکن است سیستم الکتریکی دچار مشکل شود ! اگر بدشانس باشید، حتی شاید باعث آتش سوزی شود. این روشهای افزایش عمر باتری خودرو را بخوانید!

Source :

carbibles

اشتراک گذاری :