خودروی مشکی یا سفید؟ کدام گرم تر می شود؟
خودروی مشکی یا سفید؟ کدام گرم تر می شود؟

آیا خودروهای سیاه رنگ نسبت به خودروهای رنگ روشن در روزهای گرم تابستان، بیشتر داغ می شود؟ خب اگر تابحال صاحب یک ماشین مشکی بوده اید، جواب را میدانید. چه حسی دارد وقتی بعد درب خودروی پارک شده زیر نور خورشید را باز می کنید؟ در این شرایط ، ماشین شما مثل سونا خواهد بود. با فروشگاه لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید . خودروی مشکی یا سفید؟ کدام گرم تر می شود؟

 

اگر اتومبیل را زیر نور مستقیم خورشید پارک کنید، خیلی سریع گرم می شود و این گرما تا مدت طولانی داخل ماشین خواهد ماند. حالا اگر خودروی شما مشکی باشد، بیشتر گرم می شود. چرا؟ طبق آزمایشاتی که در سال ۲۰۱۱ در آزمایشگاه برکلی انجام شد، خودروهایی با رنگ سفید، نقره ای و سایر رنگهای روشن در مقایسه با ماشین های تیره تر، حدود ۶۰% از نور آفتاب را منعکس می کند.در نتیجه عملکرد بهتری هم دارند. این بدان معناست که خودروهای مشکی درصد بیشتری از نور را جذب می کنند.

خودروی مشکی یا سفید؟ کدام گرم تر می شود؟

ماشینی که بیشتر داغ شود، به انرژی بیشتری برای خنک شدن و عملکرد بهینه نیاز دارد. از آنجایی که به انرژی بیشتری برای کار انداختن سیستم تهویه دارد، سوخت بیشتری هدر می دهد و حتی باعث افزایش انتشار آلاینده های خطرناک در محیط زیست خواهد شد. هرچه تعداد ماشین های سیاه در جاده ها کمتر باشد، میزان انتشار گازهای گلخانه ای و دود نیز کاهش می یابد و این یک قدم مثبت برای مبارزه با گرم شدن محیط زیست می باشد.

اگر شما صاحب یک ماشین با رنگ تیره هستید و تصمیم به کاهش تاثیرات منفی آن بر محیط زیست دارید، پس این توصیه ها را رعایت کنید. خودرویی که زیر نور خورشید پارک شود، سریعتر گرم می شود، دمای آن افزایش بیشتری می یابد و مدت زمان بیشتری آن گرما را در خود نگه می دارد. پس بهتر است خودرو را زیر سایبان یا در پارکینگ های سرپوشیده پارک کنید. شرایط آب و هوایی محل زندگی شما نیز تاثیر زیادی بر پروسه گرم شدن خودرو دارد. اگر هوا ابری و خنک باشد، آفتاب اثر بدی نخواهد داشت. با رعایت این نکات کوچک میتوانید هم عمر خودروی خود را افزایش دهید، در مصرف سوخت صرفه جویی کنید و مهمتر از همه ، محیط زیست را نجات دهید.

اشتراک گذاری :