علائم خرابی سیلندر اصلی ترمز!
علائم خرابی سیلندر اصلی ترمز!

سیلندر اصلی یکی از مهمترین قطعات سیستم ترمز خودرو می باشد. این قطعه فشار مکانیکی را به فشار هیدرولیکی تبدیل می کند تا کالیپرهای ترمز در چرخ ها را درگیر کند. متاسفانه، گاهی سیلندر اصلی ترمز خراب می شود و نیاز به تعویض پیدا می کند. با لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید تا علائم خرابی سیلندر اصلی ترمز! را بشناسید.

 

۱-روشن شدن چراغ هشدار ترمز

علائم خرابی سیلندر اصلی ترمز!

وقتی پا را روی پدال ترمز قرار می دهید، به سیلندر اصلی ترمز فشار وارد می شود.همچنین پیستون هایی که در قطر داخلی سیلندر هستند را فشار می دهد. این فشار باعث جابجایی روغن ترمز می شود و وارد سیستم ترمز می شود. یکی از اولین نشانه های خرابی سیلندر اصلی ترمز، روشن شدن چراغ هشدار ترمز می باشد. ولی متاسفانه، روشن شدن این چراغ، فقط نشان دهنده خرابی سیلندر اصلی نیست بلکه در صورت افت فشار روغن ترمز و بروز مشکل در سیستم ترمز نیز روشن می شود.


۲-نشتی روغن ترمز

علائم خرابی سیلندر اصلی ترمز!

سیلندر اصلی حاوری روغن ترمزی ست که شما در مخزن میریزید. سیلندر از این روغن برای فعال کردن سیستم های مختلف ترمز در هر چرخ استفاده می کند. سیلندر اصلی زیر مخزن روغن ترمز قرار دارد. شما باید وجود هر گونه نشتی در دریچه های کنترل روغن را بررسی کنید. همچنین میتوانید زیر خودرو را چک کنید. موقعیت سیلندر اصلی نسبت به سایر قطعات موتور را چک کنید. اگر این بخش از سیستم ترمز دچار نشتی شده باشد، روی زمین باید آثار روغن را ببینید.


۳-اسفنجی شدن پدال ترمز

علائم خرابی سیلندر اصلی ترمز!

حالت نرم و اسفنجی پدال زیر پای شما، نیز نشانه خرابی سیلندر اصلی می باشد. در حالت عادی، هنگامی که پای خود را روی پدال ترمز فشار می دهید، باید محکم باشد. در واقع پدال ترمز با یک میل فشار به سیلندر اصلی متصل می باشد. سیلندر اصلی فشار هیدرولیک ایجاد می کند تا ترمزها در چرخ های عقب و جلو را فعال سازد. در صورت خرابی سیلندر اصلی، پدال نرم و اسفنجی خواهد بود.از دلایل اسفنجی شدن پدال ترمز، میتوان به پوسیدگی واشرها، وجود هوا در لاین های ترمز خودرو، و نشتی در کالیپرهای ترمز اشاره کرد.


۴-روغن ترمز آلوده

علائم خرابی سیلندر اصلی ترمز!

سیلندرهای اصلی دارای واشرهای لاستیکی می باشد. پوسیدگی واشرهای لاستیکی سیلند، علاوه بر حالت اسفنجی پدال، میتواند باعث آلودگی روغن ترمز نیز بشود. گرد و غبار میتواند از طریق حفره های ریز در واشرهای خراب وارد شوند. این ذرات با روغن ترکیب می شوند و باعث کاهش فشار هیدرولیک می شوند. در صورت بروز چنین مشکلی، متوقف ساختن خودرو دشوار خواهد شد. در واقع فشار هیدرولیک برای ترمز گرفتن کافی نمی باشد .بنابراین مدت زمان بیشتری طول می کشد تا سرعت خودرو کاهش یابد و متوقف شود. در نتیجه باعث تصادف خواهد شد.


۵-چسبیدن پدال ترمز به کف کابین

زمانی که شما پدال ترمز را فشار می دهید، باید به محض رها کردن آن به حالت عادی بازگردد. یکی از دلایل چسبیدن پدال ترمز به کف کابین، خرابی سیلندر ترمز می باشد. این خطرناک است، در صورتی که چنین مشکلی در ماشین شما رخ داد، نباید با آن رانندگی کنید. سریعا نزد مکانیک بروید و مشکل را حل کنید.

Source :

carbibles

اشتراک گذاری :