نشانه های خرابی تسمه سفت کن خودرو!
نشانه های خرابی تسمه سفت کن خودرو!

موتور احتراق داخلی مدرن دارای اجزای مختلفی می باشد که به آن امکان انتقال انرژی به چرخ ها و قطعات خودروی شما را میدهد. یکی از این اجزا زنجیر سفت کن می باشد. این قطعه هم مثل سایر قطعات خودرو دارای طول عمر مشخصی می باشد. ساییدگی میتواند عمر آن را کاهش دهد و نیاز به تعویض و تعمیر پیدا کند. با لوازم یدکی خودرو پارت جنیون همراه شوید تا نشانه های خرابی تسمه سفت کن خودرو! را بشناسید.

 

 

 ۱-صدای سایش یا جیغ

دلایل صداهای عجیب خودرو را می دانید؟ یکی از رایج ترین علائم خرابی سفت کن زنجیر تایم، صدای غیر عادی خودرو می باشد. اگر صدای جیغ از تسمه به گوش می رسد، احتمالا تسمه شل شده است. این همان صدایی ست که اول صبح ، هنگام استارت زدن می شنوید. از آنجایی که سفت کن قادر به ایجاد کشش کافی روی تسمه ها نیست، صدای جیغ مانند ایجاد می کند.

اگر صدای سایش یا خراشیدن به گوش می رسد، احتمالا مشکل از بلبرینگ ها یا پولی های سفت کن می باشد. ممکن است بر اثر گذر زمان فرسوده شده باشند و بر اثر اصطکاک قطعات فلزی بر روی هم این صدا ایجاد می شود.


۲-خرابی تسمه

نشانه های خرابی تسمه سفت کن خودرو!

یکی از نشانه های خرابی تسمه سفت کن، ساییدگی و کهنگی تسمه می باشد. این تسمه ها طول عمر مشخصی دارند و به مرور زمان بر اثر ساییدگی از بین خواهند رفت. البته گاهی این تسمه ها بر اثر دلایل مختلف ، زودتر از انتظار فرسوده می شوند. یکی از دلایل خراب شدن تسمه ، میتواند خرابی پولی باشد. این مسئله منجر به سایش لبه های تسمه خواهد شد. در موارد جدی تر، یک پولی سفت کن خراب، میتواند باعث پاره شدن تسمه شود.


۳-کارنکردن قطعات مربوط به تسمه

نشانه های خرابی تسمه سفت کن خودرو!

از آنجایی که تسمه سفت کن ، چرخه تسمه ها در موتور خودرو را حفظ می کند، گاهی ممکن است به دلیل خرابی سفت کن، این قطعات از کار بیفتند. برای مثال، ممکن است آلترناتور کار نکند. اگر این اتفاق بیفتد، دیگر قطعات الکتریکی ، نیروی لازم را دریافت نخواهند کرد. همچنین باتری خودرو دیگر حین رانندگی شارژ نخواهد شد.

تسمه سفت کن خراب میتواند منجر به خرابی واتر پمپ شود. اگر واترپمپ خراب باشد، باعث داغ کردن موتور خواهد شد. در نتیجه موتور خودرو آسیب خواهد دید. همچنین در اثر خرابی تسمه سفت کن ، کمپرسور سیستم تهویه نیز خراب خواهد شد. در این صورت رانندگی در هوای گرم غیر قابل تحمل می شود.


۴-خرابی پولی

نشانه های خرابی تسمه سفت کن خودرو!

اگر نگاهی به پولی ها بیاندازید، و در آن اثری از تورفتگی، شکاف و خوردگی ببینید، نشان دهنده خرابی پولی هاست. سطح پولی خودرو باید نرم و صاف باشد. داخل شیارهای آن نباید پر از گرد و غبار باشد. یکی از دلایل خرابی پولی ها، خرابی و فرسوده شدن تسمه ها می باشد.


۵-جابجایی اهرم سفت کن

نشانه های خرابی تسمه سفت کن خودرو!موتور خودرو را روشن کنید. اگر اهرم ها یا بازوهای سفت کن دچار نوسان زیادی شدند، احتمالا در سیستم های میرایی ، میراکننده سیستم های پیچشی و پولی های آلترناتور مشکلی وجود دارد. تشخیص مشکل در این قطعات نیاز به یک مکانیک حرفه ای دارد.

Source :

carbibles

اشتراک گذاری :